DarkRebel

UrbanRebel

Modely

Novinka
CUPRA
Tavascan
Novinka
CUPRA
Born
CUPRA
Formentor
CUPRA
Leon
CUPRA
Leon Sportstourer
CUPRA
Ateca
Od 1 499 900
Concept Cars
DarkRebel
Concept Cars
UrbanRebel

09.11.2022

Nezastavitelný impulz

  • CUPRA Born dokonale spojuje elektrifikaci se sportovními výkony
  • CUPRA Born je nabízena v různých výkonových verzích a se sportovním paketem e-Boost, který zvyšuje výkon na 231 k (170 kW)
  • S akumulátorovou baterií o kapacitě 77 kWh je dojezd na jedno nabití až 552 km a zrychlení z 0 na 100 km/h je otázkou pouhých 6,6 sekundy
  • CUPRA Born nabízí elektrizující výkony a emocionální zážitky z jízdy díky systémům DCC Sport a ESC Sport, progresivnímu řízení, větším brzdám a širším pneumatikám na 20" kolech z lehké slitiny, dodávaným na přání
  • Atraktivní styl a využití nekonvenčních, trvale udržitelných materiálů, jakými jsou Dinamica® nebo tkaniny Seaqual® vyráběné z recyklovaného plastového odpadu z moří
  • Nejvyšší úroveň konektivity a bezpečnosti s novými technologiemi včetně průhledového displeje s rozšířenou realitou
  • CUPRA Born je prvním modelem značky předávaným zákazníkům s neutrální bilancí emisí CO2

 

Praha, 09/11/2022 - CUPRA Born mění trh a je impulzem nové éry. První 100% elektromobil značky, která je nekonvenčním vyzývatelem, nabízí emocionální design a sportovní výkony s okamžitými reakcemi, čímž mění status quo.

CUPRA Born nabízí vyspělý pohon poskytující okamžité výkony ve spojení s podvozkem pro emocionální zážitky z řízení v jakékoli jízdní situaci. CUPRA Born je připravena otřást trhem také svým atraktivním designem, díky němuž první elektromobil CUPRA opravdu vyniká.

"CUPRA Born je v elektrické éře impulzem, který nabízí atraktivní design z Barcelony, sportovní výkony s okamžitými reakcemi a dojezd více než 500 km. Je to vozidlo, které přispívá ke snižování celkových emisí CO2 a plnění evropských cílů," řekl Wayne Griffiths, předseda představenstva značky CUPRA.

CUPRA Born zahajuje pro značku novou éru a v její produktové řadě doplňuje externě nabíjitelné hybridní verze modelů CUPRA Leon, CUPRA Leon Sportstourer a CUPRA Formentor, které rovněž využívají elektrickou energii k maximalizaci sportovních výkonů.

Navíc je prvním modelem značky, který je zákazníkům předáván s neutrální bilancí emisí CO2 díky využívání energie z obnovitelných zdrojů v dodavatelských řetězcích. Zbývající emise jsou kompenzovány investicemi do ekologických projektů s certifikací podle nejpřísnějších standardů.

Model CUPRA Born byl navržen a vyvinut v Barceloně, v sídle značky CUPRA v Martorellu, a jeho výrobu zajišťuje závod Cvikov v Německu.

Obsah
Úvod                                                                                                                                                                 4

Pohon                                                                                                                                                              7

Podvozek                                                                                                                                                       10

Vnější design                                                                                                                                                12

Vnitřní design                                                                                                                                               15

Konektivita                                                                                                                                                    17

Bezpečnost a komfort                                                                                                                            19

Technické údaje                                                                                                                                        21

 

 

Úvod
CUPRA Born představuje další fázi vývoje značky, která je nekonvenčním vyzývatelem. Elektrifikace je přitom jedním z klíčových nástrojů automobilového průmyslu na cestě k ještě účinnější ochraně životního prostředí.

CUPRA v současnosti nabízí 6 externě nabíjitelných hybridních verzí modelů CUPRA Leon, CUPRA Leon Sportstourer a CUPRA Formentor, které se dodávají ve dvou různých výkonových verzích (204 k nebo 245 k). Společnost již oznámila, že kromě plug-in hybridních modelů CUPRA a prvního elektromobilu značky, CUPRA Born, představí v roce 2024 další elektricky poháněné modely CUPRA Tavascan a CUPRA Terramar. V roce 2025 přijde na trh zcela nový městský elektromobil, jehož podobu naznačila studie CUPRA UrbanRebel.

CUPRA Born používá nejvyspělejší technologii výhradně elektrického pohonu. Zákazníci mají na výběr elektromotor o výkonu 204 k (150 kW), jehož hnací síla je přenášena na vozovku zadními koly. Napájení zajišťuje vysokovýkonná sada lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 58 kWh, která postačuje k dojezdu 378 až 427 km.

CUPRA Born jde však ještě dál. CUPRA Born s paketem e-Boost nabízí ještě vyšší výkony. Nejvyšší výkon elektromotoru dosahuje 231 k (170 kW) a akumulátorová baterie pojme 58 nebo 77 kWh elektrické energie. S větší sadou akumulátorů ujede CUPRA Born až 552 km. Řidič si tak může ještě déle užívat ještě podmanivějších zážitků z jízdy.

CUPRA Born je vozem určeným pro náročné řidiče, jimž poskytuje elektrizující zážitky ze sportovní jízdy díky systémům DCC Sport a ESC Sport. Jízda v tomto vysokovýkonném elektromobilu je díky tomu dynamická a emocionální. Progresivní řízení, větší brzdy a širší pneumatiky na 20" kolech z lehké slitiny poskytují neuvěřitelnou zpětnou vazbu a dodávají řidiči jistotu při dynamické jízdě.

Sportovním výkonům modelu CUPRA Born odpovídá jeho atraktivní styl. Příď s výrazným charakterem je definována ušlechtilými rysy světelného designu, prolisy na kapotě a rámečkem loga CUPRA. Její výrazná tvář vyzařuje sílu a odhodlání.

Dynamický charakter pokračuje v interiéru, který je výrazně zaměřen na řidiče, jak je u vozů CUPRA obvyklé. Cestující naleznou uvnitř vozu stylovou a komfortní atmosféru, která také zrcadlí snahu o maximální ochranu životního prostředí.

Rozmanité materiály v interiéru vytvářejí sportovní, kultivované prostředí dýchající kvalitou. Standardní anatomická sedadla jsou například čalouněna tkaninou z příze SEAQUAL®, která se vyrábí z recyklovaných plastů vylovených z moře. Na přání dodávaná anatomická sedadla mají čalounění z materiálu Dinamica®, který se rovněž vyrábí z recyklovaných materiálů. Přístup značky CUPRA k ochraně životního prostředí má mnohem širší záběr, než je pouhá otázka původu energie, která pohání její vozidla.

CUPRA Born dává jasně najevo svou příslušnost ke značce, od volantu CUPRA až po ozdobné prvky v odstínu mědi.

CUPRA Born je mnohem víc než jen vysokovýkonným elektromobilem. Tento vůz je připravený na digitální existenci díky nejnovější generaci informačního a zábavního systému, přístupu k online službám, ekosystému aplikací ke stažení, bezpečnostním a servisním funkcím i dálkovému přístupu. Je to vozidlo připravené stát se integrovanou součástí našich digitálních životů.

Funkce jsou v modelu CUPRA Born snadno a intuitivně dostupné prostřednictvím standardního 12" plovoucího displeje s vysokým rozlišením, který slouží informačnímu a zábavnímu systému. Mnoho funkcí lze ovládat i mimo vůz pomocí nově vyvinuté aplikace "My CUPRA".

Aplikace "My CUPRA" je bránou pro kontrolu nad vozem CUPRA Born a řadou jeho funkcí včetně nabíjení na cestách nebo doma. CUPRA Born nikdy nezůstane stát v půli cesty s vybitými akumulátory, protože z nabíjecí stanice o výkonu 170 kW (platí pro akumulátorovou baterii o kapacitě 77 kWh) lze doplnit elektrickou energii pro ujetí 100 km za pouhých 7 minut - během této doby si řidič může v klidu vychutnat svou kávu.

CUPRA Born s maximálním dojezdem až 552 kilometrů a atraktivním designem rozšíří klientelu značky a získá pro ni nové zákazníky, kteří hledají nejvyspělejší technologii s minimálním vlivem na životní prostředí, k čemuž přispívá i výroba některých součástí vozu z recyklovaných plastů

CUPRA Born je vozidlem, které urychlí elektrickou transformaci při zachování vášně pro automobily a zážitků z jízdy zaměřených na prožívání emocí.

 

 

Pohon: Začátek nové éry

Pod neuvěřitelným vnějším designem modelu CUPRA Born je uložen jeden z nejvyspělejších elektrifikovaných pohonů, který kdy tato značka použila.

CUPRA Born má výhradně elektrický pohon zadních kol pro ještě sportovnější charakter a podmanivější zážitky. Synchronní elektromotor s trvalými magnety a nejvyššími otáčkami více než 16 000 min-1 je uložen nad zadní nápravou, před její příčnou osou. Točivý moment přenáší jednostupňová převodovka s rozvodovkou. Přenos hnací síly se suverénní výkonovou charakteristikou je mimořádně plynulý.

CUPRA Born je na českém trhu k dispozici ve výkonové variantě 204 k (150 kW)/310 N.m. Tato čísla však neříkají všechno. Potěšení z dynamické jízdy může být totiž ještě větší, protože značka CUPRA posouvala při vývoji modelu Born hranice možného ve všech oblastech.

Vysokovýkonný elektromobil nabízí také sportovní paket e-Boost, s nímž CUPRA Born dosahuje ještě vyšších výkonových parametrů. Nejvyšší výkon této verze je až 231 k (170 kW)/310 N.m. Na řidiče tak čekají zážitky z jízdy dosud nevídané intenzity. Paket e-Boost je k dispozici se dvěma variantami akumulátorové baterie. Verze s kapacitou 77 kWh zrychlí z 0 na 100 km/h za 7 sekund a nabídne dojezd 496 až 552 km, zatímco sada akumulátorů s kapacitou 58 kWh zkrátí dobu sprintu z 0 na 50 km/h na pouhých 2,6 sekundy a z 0 na 100 km/h na pouhých 6,6 sekundy a umožní dojezd 375 až 422 km. Paket e-Boost navíc zahrnuje v sériové výbavě větší brzdy vpředu, 19" kola a multifunkční volant CUPRA.

CUPRA Born používá kapalinou chlazený akumulátorový systém s lithium-iontovými články v tenkých fóliových pouzdrech. Akumulátory jsou uloženy v nízké poloze uprostřed vozu, což maximálně snižuje těžiště a minimalizuje vliv jejich hmotnosti. Sada akumulátorů naopak přináší vyšší úroveň jízdní dynamiky a pocit větší vyváženosti, protože přispívá k rovnoměrnějšímu rozložení hmotnosti mezi nápravy (50 % vpředu, 50 % vzadu).

Hliníková schránka akumulátorů je přišroubována ke karoserii modelu CUPRA Born, a zvyšuje její celkovou tuhost. Vysokovýkonný elektromobil je díky tomu při dynamičtější jízdě ještě agilnější a schopnější.

"Vyspělá technologie elektrického pohonu modelu CUPRA Born v kombinaci s nastavením podvozku umožňuje prvnímu elektromobilu značky CUPRA nabízet emocionální zážitky z jízdy. CUPRA Born tak dokazuje, že elektrifikace a sportovní výkony spolu dokonale ladí," řekl Werner Tietz, člen představenstva značky CUPRA, odpovědný za výzkum a vývoj. "Tento model je revoluční - ekologický, ale současně dynamický a vzrušující."

Dvě varianty akumulátorových baterií nabízejí využitelnou kapacitu 58 kWh
nebo 77 kWh. Elektromobil CUPRA Born je s maximálním dojezdem 552 km na jedno nabití podle oficiální zkušební metodiky WLTP připraven na požadavky reálného světa.

K dosažení enormního dojezdu přispívá palubní systém řízení provozní teploty, který udržuje požadovanou teplotu akumulátorů a zahrnuje přívody chladicí kapaliny z okruhu chladicí soustavy. Optimalizace provozní teploty akumulátorových článků minimalizuje riziko jejich činnosti mimo ideální teplotní rozsah.

Doby nabíjení jsou stejně důležité jako dojezd a slouží jako barometr praktické využitelnosti. CUPRA Born nezklame ani v této oblasti.

Z nabíjecího stojanu o výkonu 170 kW je možné doplnit dostatek elektrické energie pro ujetí 100 km za pouhých 7 minut. Obvyklé jízdy jsou tedy stejně snadné a jednoduché jako s vozidlem poháněným spalovacím motorem. A i když je stav nabití sady akumulátorů jen 5 %, její nabití na 80 % je otázkou pouhých 30 minut.

CUPRA Born se dokáže přizpůsobit. Nabíjení proto může probíhat na nabíjecích stanicích se střídavým (až 11 kW) i stejnosměrným proudem (až 170 kW). Nabíjení akumulátorů je díky tomu rychlé, snadné a bezproblémové na cestách i doma.

Zákazníci si mohou nechat nainstalovat specifickou nástěnnou nabíječku CUPRA Charger (s automatickým zprovozněním po připojení), CUPRA Charger Connect (s připojením Wi-Fi) nebo CUPRA Charger Pro (nabízí 4G a Wi-Fi). Tato řešení jim poskytnou naprostou kontrolu nad způsobem a průběhem nabíjení akumulátorů modelu CUPRA Born.

Aplikace CUPRA Easy Charging App navíc umožňuje ovládat vše, co se týká nabíjení. Nabíjecí infrastruktura bude díky této aplikaci vždy v dosahu prstů uživatele. Aplikace kromě toho umožní uživatelům snadné vyhledávání z tisíců veřejných nabíjecích stanic a přímou platbu za odebranou elektrickou energii.

Model CUPRA Born je vybaven voličem jízdních režimů, a díky tomu se dokáže přizpůsobovat požadavkům řidiče, který má na výběr pět různých jízdních modů: Range, Comfort, Performance, Individual a CUPRA (dodává se pouze ve spojení s paketem e-Boost). V každém jízdním režimu se mění reakce elektromotoru i charakteristiky řízení a odpružení (až 15 úrovní).

Modus Range nastaví vozidlo pro nízkou spotřebu, aby se ušetřila elektrická energie.

Režim Comfort zajišťuje klidnější a komfortnější jízdu, například na dálnici. Jeho hlavní charakteristikou je nastavení pro hladkou jízdu s měkkým odpružením.

Nastavení Performance využívá veškeré dynamické výkony vozidla, a umožňuje tak sportovní styl jízdy.

CUPRA uvádí vozidlo do nastavení pro maximální výkony, nejdynamičtější jízdní vlastnosti a nejemocionálnější atmosféru.

Režim Individual umožňuje řidiči individualizovat si konfiguraci podle vlastních požadavků. Ať řidič preferuje měkčí nebo tužší nastavení, CUPRA Born mu v tomto režimu umožní specifické nastavení DCC (až 15 úrovní).

 

 

 

Podvozek: Dynamika zaručena

Inženýři tvrdě pracovali na tom, aby model CUPRA Born dokonale spojoval sportovní výkony s elektrifikací a ukazoval, že elektromobily může být radost řídit.

Vozidlo, které poskytuje kultivované a současně dynamické zážitky z jízdy bez ohledu na jízdní situaci, vyžaduje solidní základy. CUPRA Born proto používá modulární elektromobilovou platformu MEB koncernu Volkswagen se specifickou verzí CUPRA v kombinaci s DCC (o 15 mm nižší světlá výška na přední nápravě a o 10 mm nižší světlá výška na zadní nápravě v porovnání se standardní světlou výškou u platformy MEB koncernu Volkswagen).

Modulární elektromobilová platforma umožnila inženýrům značky CUPRA zlepšit dynamické vlastnosti vozu, a dosáhnout tak nejvyšší možné úrovně agility, elegance a odhodlanosti. CUPRA Born dokonale plní přání řidiče od prvního zrychlení až po první otočení volantu.

K dynamickým schopnostem modelu CUPRA Born významně přispívají také jeho vnější rozměry s délkou 4324 mm, šířkou 1809 mm, výškou 1540 mm a rozvorem náprav 2766 mm. Podvozek navíc využívá osvědčené technologie a robustní konstrukci se vzpěrami McPherson vpředu a vyspělými pětiprvkovými závěsy vzadu. Tím jsou pro model CUPRA Born zaručeny bezpečné jízdní vlastnosti spolu s jízdní dynamikou, kterou zákazníci očekávají od značky, která je nekonvenčním vyzývatelem.

Díky uložení sady akumulátorů mezi nápravami se její hmotnost soustředí v nízké, centrální poloze. Výsledkem je rozložení hmotnosti mezi nápravy v téměř ideálním poměru 50:50 a extrémně nízké těžiště. CUPRA Born tak dokáže rychle měnit směr jízdy a agilně projíždět i nejtechničtějšími úseky. Disponuje nepopiratelnou dynamikou vozů CUPRA a nabízí emocionální atmosféru spolu se sportovní vytříbeností.

Tým konstruktérů učinil maximum pro to, aby si model CUPRA Born oprávněně zasloužil ikonické logo v odstínu mědi.

Optimalizace nastavení systému adaptivních tlumičů DCC (Dynamic Chassis Control) - včetně modu CUPRA - si vyžádala více než 30 000 ujetých během testů s tisíci různými jízdními situacemi, aby byla zaručena dokonalá charakteristika pružin a tlumičů.

DCC spolupracuje s citlivě nastaveným sportovním podvozkem (o 15 mm nižší světlá výška na přední nápravě a o 10 mm nižší světlá výška na zadní nápravě v porovnání se standardní světlou výškou u platformy MEB koncernu Volkswagen) tak, aby byla splněna očekávání osoby za volantem. Vůz bude dokonale vyhovovat požadavkům řidiče bez ohledu na to, zda je vozidlo nastaveno v modu Range, Comfort, Performance, Individual nebo CUPRA.

Sériově dodávané progresivní řízení poskytuje řidiči jistotu a naprostou kontrolu nad vozem, zatímco díky specifickému elektronicky řízenému stabilizačnímu systému ESC Sport a vylepšené charakteristice ovládání brzdové soustavy podává CUPRA Born přesvědčivé výkony v jakýchkoli podmínkách.

CUPRA Born přináší také nové kvality. Vysokovýkonný elektromobil využívá výhody rekuperace kinetické energie při zpomalování - elektromotor funguje jako generátor, a jím vyrobená elektrická energie se ukládá do akumulátorů. Elektromobil tak při rekuperaci dosahuje zpomalení až 0,3 g (pokud je páka voliče v poloze "B"; v poloze "D" je rekuperace slabší). Tím se výrazně snižuje opotřebení konvenční brzdové soustavy a otvírá se prostor pro nový způsob jízdy, který vyžaduje méně časté brzdné zásahy a také snižuje zatížení řidiče stresem, především v městském provozu.

Aby bylo u prvního elektromobilu CUPRA zaručeno, že bude splňovat nejpřísnější požadavky, zaměřil se tým inženýrů při vývoji modelu CUPRA Born na každý detail a optimalizaci všech komponentů včetně kol a pneumatik.

Kromě pneumatik s šířkou běhounu 215 mm, které se dodávají pro rozmanitá kola z lehké slitiny s průměrem ráfku 18 až 20 palců, jsou pro model CUPRA Born k dispozici také vysokovýkonné pneumatiky s šířkou 235 mm, které dosahují optimálních sportovních výkonů a maximální adheze při zachování celkové hospodárnosti modelu CUPRA Born. CUPRA Born s těmito širšími pneumatikami nabízí možnost kompletního vypnutí stabilizačního systému ESC (ESC off) pro ještě větší potěšení z jízdy.

 

 

Vnější design: Výraz budoucnosti

Design modelu CUPRA Born uspokojuje na mnoha úrovních. Kromě atraktivního vzhledu dokazuje, že elektromobily nemusejí být nudné a elektromobilita může být vzrušující. CUPRA Born zpochybňuje status quo v segmentu elektromobilů pozoruhodnými sportovními výkony, které přinášejí mimořádné potěšení z dynamické jízdy.

"Design modelu CUPRA Born dodává vozu ostrý vzhled značky CUPRA, ale současně vyjadřuje modernost jeho vyspělého elektrického pohonu a silný charakter," řekl Jorge Diez, šéfdesignér značky CUPRA. "Každý prvek byl pečlivě navržen, aby kombinací ladných ploch a technických detailů vyzařoval agilitu a sportovní výkony."

Výrazný charakter modelu CUPRA Born vyjadřuje agilitu a sportovní výkony. Design kombinuje ladné tvary s velkým počtem technických detailů v barvě karoserie. Výsledný celek vyzařuje sportovnost a eleganci.

Tvář modelu CUPRA Born okamžitě vyvolá emoce a zanechá silný vizuální dojem. Její rysy jsou plné charakteru, ušlechtilosti a odhodlání.

Designéři vtiskli přídi požadovaný charakter a vzhled mimo jiné nově navrženými světlomety Full LED a spodním otvorem pro přívod vzduchu k chladiči. Konkávní horní část má kontury žraločího nosu a umocňuje dojem síly.

Pod ní je umístěn velký otvor pro přívod vzduchu s rámečkem v odstínu mědi. Elektromobily sice potřebují menší množství chladicího vzduchu než spalovací motory, jejich pohon však vyžaduje optimální přívod vzduchu. Kombinace konstrukčních požadavků a designového přístupu umožnila vytvořit dokonalou rovnováhu mezi atraktivními tvary a funkčností.

Hra světel a stínů na výrazně trojrozměrně tvarované kapotě vdechuje přídi modelu CUPRA Born život. Sportovní postoj umocňují plochy vycházející z horní části světlometů a směřující až do blatníků.

Ohromující osvětlovací technologie Full LED je pro celkový vzhled modelu CUPRA Born neuvěřitelně důležitá. Světelný design je jedinečný a okamžitě rozpoznatelný, k čemuž přispívají i malé parametrické trojúhelníky na bočních stranách světlometů. Funkce osvětlení zahrnují animovanou ceremonii při příchodu řidiče a odemknutí vozidla. Tím je celkový zážitek ještě umocněn.

Design přídě završuje logo CUPRA v odstínu mědi. Na samém konci kapoty logo ohraničují dvě ostré linie, které směřují zrak dolů k nápisu CUPRA. Umístění těchto prvků a jejich design zvyšuje úroveň celkové kvality.

Při pohledu na boční profil modelu CUPRA Born zaujme především výrazný sklon střešního sloupku A. Ten přispívá k elegantnějšímu, sportovnějšímu vzhledu, ale také zlepšuje proudění vzduchu nad povrchem vozu a umožňuje začlenění průhledového displeje s rozšířenou realitou do přístrojové desky.

Čtyři dodatečné prvky dodávají vozu ještě elegantnější a sportovnější vzhled s neuvěřitelně odhodlaným výrazem:

·         Ladný aerodynamický prvek na bočních prazích v nejnižší části vozidla, který kontrastuje s barvou karoserie.

·         Ostré linie procházející v celé délce karoserie. Tyto linie dodávají vysokovýkonnému elektromobilu CUPRA Born elegantní a nezaměnitelný vzhled.

·         Tvarové řešení střešního sloupku C vyvolává dojem "plovoucí" střechy. Střešní sloupek má barevně odlišený povrch s trojrozměrnou texturou, která profil vozu vizuálně odlehčuje, ale také mu dodává výraz odhodlání a dynamiky.

·         Design kol, který jako ikonický prvek designu dodává vozu výjimečný vzhled dokonce i při pohledu z dálky díky šesti neuvěřitelným variantám designu kol s průměrem ráfku 18, 19 nebo 20 palců.

Součástí designů kol z lehké slitiny jsou aerodynamické prvky a ozdobné detaily v odstínu mědi. Aerodynamické prvky zlepšují aerodynamiku, a přispívají tak k maximální hospodárnosti modelu CUPRA Born a vynikající úrovni jeho celkových provozních vlastností. Ještě více je odlišují broušené ozdobné detaily v odstínu mědi.

Zadní spoiler plynule navazuje na střešní sloupek C a přitahuje pozornost k boční partii zádě. Ve spodní části vymezuje design zádě integrovaný difuzor v barvě karoserie, který přirozeně zvýrazňuje vzhled zadní partie modelu CUPRA Born a dodává mu sportovní a aerodynamický charakter.

Zadní světla coast-to-coast s technologií Full LED poskytují pozoruhodné osvětlení a propůjčují vozu ještě vyspělejší vzhled. Systém osvětlení navíc umocňuje vizuální dojem šířky a v řidiči vyvolává při příchodu k vozu pocit ještě většího bezpečí a jistoty. Do zadních světel je integrováno označení "Born". Tento prvek umocňuje jedinečnost designu a pozornost věnovanou detailům.

Zadní výklopné víko plynule přechází do nárazníku, a přispívá tak k ladnosti designu, ale také zvýrazňuje dojem síly. V nejnižší úrovni - na ostrůvku obklopeném barvou karoserie - jsou umístěny registrační značka, odrazová skla a technické prvky. Toto řešení umocňuje dojem ušlechtilosti.

Charakter modelu CUPRA Born si mohou zákazníci přizpůsobit svému vkusu výběrem z šesti barev karoserie (Vapor šedá, Glacial bílá, Geyser stříbrná, Rayleigh červená, Quasar šedá a exkluzivní Aurora modrá). Všechny odstíny však zvýrazňují charakter a odhodlání prvního vysokovýkonného elektromobilu značky CUPRA.

Vnitřní design: Kultivovaný, cílevědomý a ekologický

Interiér modelu CUPRA Born byl navržen s jasným zaměřením na řidiče, kterého za volantem čekají jedinečné a emocionální zážitky.

Svítilny ve vnějších zpětných zrcátkách naznačují, co interiér modelu CUPRA Born nabízí. Z vnějších zpětných zrcátek osvětlují prostor kolem vozu a na vozovku promítají logo CUPRA. Je to ukázka nenucené elegance a vytříbeného charakteru, jimiž budou cestující doprovázeni i v interiéru.

Nový, velmi emocionální designový styl je definován expresivními liniemi, povrchy se silným charakterem a dramatickým střídáním materiálů.

Jakmile řidič usedne do standardních, anatomicky tvarovaných sedadel a uchopí volant ve specifickém designu CUPRA, budou kvality modelu CUPRA Born jako nekonvenčního vyzývatele s vytříbeným stylem a elektrizujícími výkony ještě patrnější.

Interiér je přizpůsoben požadavkům digitalizovaného světa. Hlavní dominantou je standardní, plovoucí 12" dotykový displej, který je natočen mírně k řidiči pro dokonalou čitelnost a snadný přístup k řadě funkcí s jednoduchým a intuitivním ovládáním.

Řidič v dokonalé poloze za volantem hledí na relativně malý panel přístrojů s jednoduchým uspořádáním, který poskytuje nejdůležitější informace v naprosto přehledném uspořádání. Digitalizovaná přístrojová deska nese také tlačítka voliče provozních režimů pohonu a parkovací brzdy.

Řidič má všechny údaje přímo ve svém zorném úhlu díky průhledovému displeji s rozšířenou realitou, který promítá důležité informace, jako je rychlost jízdy, na čelní okno, a to včetně pokynů a upozornění od navigačního systému a asistenčních funkcí, jež jsou vkládány do reálného světa. Tento systém vylepšuje celkové zážitky z jízdy a patří mezi dominanty interiéru se zřetelným zaměřením na řidiče.

Nová platforma MEB otvírá nové možnosti pro design interiéru, maximalizuje vnitřní prostor a umožňuje jej chytře využívat pro odkládací prostory a funkční zóny, například na středové konzole, která kombinuje dokonalou konektivitu s velkým odkládacím prostorem, a to vše ve spojení s důmyslně vybranými materiály. Funkční a praktická středová konzola dodává řidiči mimořádnou stabilitu při jízdě na silnici plné zatáček, a v důsledku toho mu umožňuje dokonalé spojení s vozovkou. Tento prvek výbavy používá materiál se vzhledem neoprenu, a tím přispívá k nejvyšší úrovni kvality v interiéru.

Veškeré linie na přístrojové desce směřují k řidiči, zatímco pro zónu spolujezdce je vyhrazena čistější, skulpturálnější povrchová úprava. Vznikly tak dva jasně oddělené prostory.

Interiér ukazuje úsilí značky CUPRA o udržitelnost a snižování vlivu na životní prostředí, což zahrnuje mnohem více než jen minimalizaci emisí CO2. Interiér modelu CUPRA Born proto používá recyklované materiály.

Prostřední část sedacích ploch standardních, anatomicky tvarovaných sedadel je čalouněna tkaninou z příze SEAQUAL® vyráběné z recyklovaných plastů vylovených z moře. Posbíraný odpad z pláží, mořského dna, hladiny moře, ale i z řek a jejich ústí do moře je následně roztříděn podle druhu materiálu. Plasty se vyčistí a zrecyklují. Z výsledného materiálu vznikají nové, trvale udržitelné produkty, které majitelé vozů CUPRA Born naleznou i na svých sedadlech.

Ekologický přístup potvrzuje také výběr některých materiálů pro interiér. DINAMICA® je recyklované mikrovlákno, které se standardně používá pro výplně dveří a loketní opěrky. Z tkaniny DINAMICA® může být i na přání dodávané čalounění nabízené ve dvou různých barevných variantách: Aurora modrá nebo Granite šedá. Tato na přání dodávaná sedadla jsou elektricky nastavitelná (sedadlo řidiče), vyhřívaná a disponují masážní funkcí.

Kromě toho se interiér dodává v řadě barevných kombinací, které umocňují dojem prostornosti a kvality, zatímco využití 3D parametrických efektů a povrchů zvýrazňuje atmosféru modernosti, zářivosti a energičnosti.

Vnitřní prostor modelu CUPRA Born je maximalizován i díky rozvoru náprav 2766 mm, který dodává vozu proporce potřebné pro poskytnutí optimálního prostorového komfortu řidiči i cestujícím při zavazadlovém prostoru o objemu 385 litrů.

Konektivita: Připraven stát se součástí digitálního ekosystému

CUPRA Born se stane nedílnou součástí digitálního ekosystému díky nejvyspělejším řešením v oblastech informací, zábavy a konektivity, která zajistí zákazníkům spojení s okolním světem.

Ze společenského hlediska je stále důležitější, abychom si mohli brát své digitální životy s sebou do vozidla. CUPRA Born začleňuje cestování automobilem do moderního světa, do našich každodenních životů, ale tak, aby tím nikdy nebyla narušena radost z jízdy.

Tento přístup k digitalizaci interiéru ztělesňuje digitální přístrojová deska modelu CUPRA Born. Displej s rozšířenou funkčností je naprosto přehledný a umožňuje řidiči získávat informace, které jsou pro něj a jeho jízdu nejdůležitější.

Ve voze zaměřeném na sportovní výkony je potřeba pozorného sledování situace před vozem ještě naléhavější. Model CUPRA Born je proto vybaven průhledovým displejem s rozšířenou realitou, který promítá informace na čelní okno, a to včetně upozornění asistenčních funkcí, rychlosti jízdy a pokynů navigačního systému. Tyto informace jsou začleněny do reálného světa, aby je mohl řidič vnímat ještě rychleji, intuitivněji a s menším rizikem rozptylování pozornosti.

Standardní, "plovoucí" 12" obrazovka informačního a zábavního systému má rozlišení 1560 x 700 pixelů a nabízí výhody dotykového displeje, fyzických tlačítek a hlasového ovládání.

Informační a zábavní systém zobrazuje řadu údajů a informací včetně mapových podkladů ve formátu 3D, hudby, kontaktů a mnoha dalších funkcí. Je to most, poskytující zákazníkům nepřetržité připojení.

Systém Full Link znamená možnost propojení informačního a zábavního systému modelu CUPRA Born s uživatelskými rozhraními Apple CarPlay a Android Auto. Cestující tak mají i při řízení bezpečný a intuitivní přístup k funkcím a aplikacím telefonu od telefonního seznamu přes hudbu, kterou lze poslouchat v neuvěřitelně dynamické kvalitě díky audiosystému Beats s devíti reproduktory, až po mapové podklady s navigační funkcí.

Interakci zlepšuje kapacitní dotyková technologie zajišťující rychlé a precizní reakce systému. K snadnému používání přispívají také dotykové posuvníky, jimiž se ovládá automatická klimatizace Climatronic a hlasitost.

Vzhledem ke všudypřítomnosti hlasových asistentů ze světa spotřební elektroniky disponuje CUPRA Born systémem hlasového ovládání. Bezesporu se jedná o jeden z nejpřirozenějších způsobů interakce se zařízeními, který minimalizuje rozptylování pozornosti řidiče, protože nemusí odvracet zrak od vozovky.

Tímto systémem lze bezpečně a snadno vyhledávat informace pro navigaci nebo hudbu. Stačí říct aktivační heslo "Hola, Hola" a systém je připraven k interakci.

Rostoucí význam má také propojení s okolním světem. CUPRA Born proto používá systém CUPRA CONNECT se zcela nově vyvinutou a zdokonalenou aplikací My CUPRA.

CUPRA CONNNECT zpřístupňuje online služby uvnitř vozu. Zákazníci mohou v aplikaci My CUPRA ovládat nabíjení sady akumulátorů a nastavit si například přesný stav nabití akumulátorů před odjezdem. Také klimatizaci je možné aktivovat na dálku, nastavit požadovanou teplotu předem nebo automaticky po odemknutí dveří, spolu s vyhříváním sedadel řidiče a spolujezdce vpředu.

Rovněž možné je plánování, v němž se nabíjení a klimatizace přizpůsobují určitému plánu prostřednictvím individualizovaných profilů, nebo odeslání cíle z aplikace My CUPRA do navigačního systému.

Vylepšení informačního a zábavního systému zahrnuje přístup k online funkcím, jakými jsou například online navigace s aktuálními informacemi o dopravě, ovládání hovorovými hlasovými povely nebo vyhledání nabíjecích stanic.

Integrovaná karta SIM umožňuje nejen udržovat kontakt s našimi digitálními životy, ale také přináší do vozidla vyšší úroveň bezpečnosti, protože uživatelé mohou využívat službu eCall. Pokud dojde k nehodě, vozidlo může přímo navázat kontakt se záchrannými službami, a to buď manuálně, nebo automaticky. Dojde-li k nejhoršímu, odešle vozidlo důležitá data včetně polohy vozu, typu motoru a počtu cestujících, aby byla přivolaná pomoc co nejefektivnější.

CUPRA Born má ve své výbavě také indukční nabíječku přenosných zařízení kompatibilních se standardem Qi, aby cestující nikdy neztratili svá spojení.

 

 

Bezpečnost a komfort: Připraven na každou eventualitu

CUPRA Born umožňuje snadný provoz v každodenním životě díky rozsáhlé nabídce bezpečnostních a komfortních systémů. I proto je CUPRA Born jedním z nejbezpečnějších vozů ve svém segmentu.

Rozsáhlá nabídka systémů zahrnuje mimo jiné prediktivní adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control), asistenta Travel Assist pro automatizovanou jízdu, asistenta pro změnu jízdního pruhu (Side Assist) a asistenta pro couvání z parkovacího místa (Exit Assist), asistenta pro rozpoznávání dopravních značek, asistenta pro stav nouze (Emergency Assist) a přednárazového asistenta. Všechny nezbytné informace od asistenčních systémů jsou řidiči poskytovány přímo prostřednictvím průhledového displeje s rozšířenou realitou.

Palubní systémy používají data dodávaná velkým počtem integrovaných senzorů - radarových, kamerových i ultrazvukových - spolu s informacemi pocházejícími z vnějších zdrojů a na jejich základě sestavují obraz okolí vozidla a detekují případná nebezpečí.

Prediktivní systém ACC určuje polohu vozu CUPRA Born na základě dat o trase a GPS, poskytovaných navigačním systémem. Vůz může upravovat rychlost jízdy v závislosti na průběhu trasy a s ohledem na zatáčky, kruhové objezdy, křižovatky, omezení rychlosti a zastavěné oblasti. Inteligentní systém dokáže měnit rychlost jízdy také při změnách rychlostních limitů na základě dat z přední kamery a asistenta pro rozpoznávání dopravních značek.

Travel Assist používá informace ze systémů ACC a Lane Assist k aktivnímu udržování vozu uprostřed jízdního pruhu a přizpůsobuje rychlost jízdy vozidlu vpředu. Asistovanou jízdu umožňuje v celém rozsahu provozních rychlostí.

Technologie Side Assist a Exit Assist vyplňují mezery vytvářené slepými úhly a řidiče vizuálně a zvukově upozorňují na překážky skryté jeho zraku. Upozorňování na nebezpečí při vystupování (Exit Warning) akusticky upozorní na osoby nebo vozidla, které se přibližují k zaparkovanému vozu CUPRA Born, když jeho cestující chtějí vystupovat.

Elektromobil nabízí také výhody asistenta pro stav nouze (Emergency Assist), který sleduje pozornost řidiče a v případě potřeby jej vizuálně a akusticky upozorní. Pokud řidič nereaguje, systém vůz krátce přibrzdí. Jestliže ani to nepomůže, vozidlo začne zpomalovat až do úplného zastavení. Systém také aktivuje výstražná světla. Zastavené vozidlo pak může přímo přivolat záchranné služby pomocí systému eCall.

Všechny systémy poskytují neuvěřitelnou úroveň bezpečnosti, aniž by měl řidič pocit, že přichází o kontrolu nad vozem. To je důležitý faktor ve voze značky CUPRA, pro kterou jsou požadavky řidiče jasnou prioritou.

CUPRA Born splňuje nejen požadavky na dynamiku vozu značky CUPRA, ale také nabízí dosud nevídanou úroveň bezpečnosti díky mnoha dalším systémům, mezi něž patří asistent dálkových světel (Light Assist), který přepíná při jízdě za tmy mezi dálkovými a tlumenými světly v závislosti na dopravní situaci před vozem, prostorový kamerový systém, který usnadňuje manévrování, a inteligentní parkovací asistent.

Technické údaje

CUPRA Born 58

Sada akumulátorů

58 kWh (využitelná kapacita)

Max. výkon

204 k (150 kW)

Max. točivý moment

310 N.m

Dojezd (WLTP)

378 až 427 km

Zrychlení z 0 na 100 km/h

7,3 s

Max. nabíjecí výkon

120 kW (stejnosměrný proud)

 

CUPRA Born e-Boost 58

Sada akumulátorů

58 kWh (využitelná kapacita)

Max. výkon

231 k (170 kW)

Max. točivý moment

310 N.m

Dojezd (WLTP)

375 až 422 km

Zrychlení z 0 na 100 km/h

6,6 s

Max. nabíjecí výkon

120 kW (stejnosměrný proud)

 

CUPRA Born e-Boost 77

Sada akumulátorů

77 kWh (využitelná kapacita)

Max. výkon

231 k (170 kW)

Max. točivý moment

310 N.m

Dojezd (WLTP)

496 až 552 km

Zrychlení z 0 na 100 km/h

7,0 s

Max. nabíjecí výkon

170 kW (stejnosměrný proud)

 

Dostupný výkon (kW) a zrychlení vozidla závisí vždy na úrovni nabití akumulátorové baterie a její provozní teplotě. Použité fotografie slouží pouze k ilustrativním a informačním účelům a nemusejí korespondovat se sériově vyráběným modelem. Dojezd elektricky poháněného vozu se mění v závislosti na mnoha faktorech, například na výškovém profilu trasy, počasí, zatížení vozidla (cestující + zavazadla), stáří a stavu akumulátorové baterie, na přání dodávané výbavě (kola, pneumatiky atd.), použití systémů vozidla (např. topení, klimatizace nebo vyhřívání sedadel) a jízdním stylu řidiče. Uváděné dojezdy jsou předběžné údaje zjištěné v souladu s metodikou WLTP, která stanovuje standardní podmínky testů závazné pro všechny výrobce, aby byly údaje podle této metodiky u všech vozidel vzájemně porovnatelné.

CUPRA je nekonvenční značka, která kombinuje emoce, elektrifikaci a sportovní výkony, aby z Barcelony inspirovala svět. Značka CUPRA, založená v roce 2018, má vlastní sídlo spolu s oddělením pro výrobu závodních vozů v Martorellu (Barcelona) a síť specializovaných dealerství na celém světě.

 

Značka CUPRA udržela v roce 2021 vzestupný trend prodeje, jehož celkový objem ztrojnásobila na 80 000 dodaných vozů. K pozoruhodnému výsledku významně přispěl úspěch modelu CUPRA Formentor. CUPRA dokazuje, že elektrifikace a sportovní vlastnosti se vzájemně dokonale doplňují. V roce 2022 značka CUPRA rozšířila modelovou řadu CUPRA Born, první 100% elektromobil značky, o varianty s různými kapacitami akumulátorové baterie a také o ještě výkonnější verzi e-Boost. Představena byla rovněž exkluzivní, limitovaná edice modelu CUPRA Formentor VZ5. CUPRA Tavascan, druhý výhradně elektricky poháněný model značky, bude uveden na trh v roce 2024. To samé platí pro model CUPRA Terramar, elektrifikované sportovní SUV, které připomíná závodní okruh Terramar, kde začala historie značky CUPRA. V roce 2025 bude následovat první městský elektromobil značky, inspirovaný koncepčním vozem CUPRA UrbanRebel.

 

Značka CUPRA je oficiálním automobilovým partnerem fotbalového klubu FC Barcelona, kterému zajišťuje jeho mobilitu, prémiovým sponzorem globálního seriálu padelových turnajů World Padel Tour a oficiálním sponzorem klubu Finetwork KOI, který se účastní elektronických sportů. Spolupráce se značkami, jakými jsou Primavera Sound nebo De Antonio Yachts, vytváří lifestylový svět značky CUPRA. Kmen CUPRA je tvořen týmem ambasadorů, kteří chtějí být hnací sílou změny. Mezi jeho členy patří mimo jiné pouliční umělec TV Boy, držitelé zlatých olympijských medailí Adam Peaty, Melvin Richardson a Saúl Craviotto, německý fotbalový brankář Marc ter Stegen a fotbalistka Alexia Putellasová, která získala ocenění Ženský zlatý míč a Best FIFA Award.