DarkRebel

UrbanRebel

Modely

Novinka
CUPRA
Tavascan
CUPRA
Born
Novinka
CUPRA
Formentor
Od 979 900
Novinka
CUPRA
Leon
Od 869 900
Novinka
CUPRA
Leon Sportstourer
Od 904 900
CUPRA
Ateca
Od 839 900
Concept Cars
DarkRebel
Concept Cars
UrbanRebel

20.02.2024

CUPRA Born VZ

 

  • CUPRA Born VZ zintenzivňuje sportovní výkony, s 240 kW/545 N.m zrychlí z klidu na 100 km/h za pouhých 5,7 sekundy a svou nejvyšší rychlost posouvá na 200 km/h
  • Sportovnější interiér s novými skořepinovými sedadly CUP Bucket a páčkami na volantu pro nastavení intenzity rekuperace v sériové výbavě
  • Dynamické vlastnosti vozu umocňuje vylepšená charakteristika brzd spolu s tužším odpružením a pohotovějšími reakcemi vozu na řízení a pohyby pedálů
  • Obohacením pro vnější design jsou dva nové typy 20" kol z lehké slitiny, včetně kombinace kovaných kol a sportovních pneumatik, doplněné výjimečným logem VZ na zádi a novými barvami

 

Praha, 20-02-2024 - CUPRA Born je prvním zcela elektrickým modelem této ambiciózní značky, která mu dala do vínku dokonalou kombinaci elektrifikace se sportovními výkony.

 

CUPRA stupňuje intenzitu svého impulzu novou verzí CUPRA Born VZ. Nejnovější člen produktové řady značky CUPRA, která inspiruje svět z Barcelony, poskytne náročným řidičům ještě podmanivější výkony.

 

VZ je zkratka španělského slova "veloz", jež znamená "rychlý". VZ tedy přiléhavě vystihuje charakter nejnovějšího modelu značky CUPRA. CUPRA Born VZ poskytuje nejvyšší výkon 240 kW a maximální točivý moment 545 N.m. Tomu je přizpůsobena optimalizovaná geometrie zavěšení kol spolu se sportovně nastaveným řízením a vylepšenou zpětnou vazbou pro řidiče při brzdění. Kombinace těchto aspektů přináší do modelové řady CUPRA Born nejvyšší úroveň sportovních výkonů a současně nový model řadí mezi nejdynamičtější vozy ve svém segmentu.

 

"Model CUPRA Born byl jako náš první 100% elektromobil při svém představení v roce 2021 pro značku CUPRA milníkem. A na trhu si vede mimořádně dobře. Loni bylo prodáno 45 300 vozů, což je o 44,4 % více než v předchozím roce," řekl Wayne Griffiths, předseda představenstva značky CUPRA. "S verzí CUPRA Born VZ nabídneme zájemcům o tento model ještě sportovnější výkony, a znovu tak dokazujeme, že elektrifikace a sportovní výkony tvoří dokonalé spojení."

 

CUPRA Born VZ přebírá od modelu CUPRA Born vyspělou techniku elektrického pohonu a získává z ní ještě víc. Zcela elektrický systém nyní poskytuje nejvyšší výkon 240 kW - oproti verzi e-Boost to je nárůst o 40 %. Zvýšen byl také točivý moment, a to na enormních 545 N.m - to je o 75 % více než ve všech ostatních verzích modelu Born. To znamená, že CUPRA Born VZ dokáže pokořit hranici rychlosti 100 km/h po pevném startu za pouhých 5,7 sekundy - o sekundu dříve než verze e-Boost. Nárůstu se dočkala také nejvyšší rychlost, která je nyní omezena na 200 km/h - to je o 40 km/h více než u verze e-Boost.

 

CUPRA Born VZ přijíždí na vylepšeném podvozku, aby bylo zajištěno, že se potenciál jízdní dynamiky vozu vyrovná jeho výkonovým parametrům.

 

Nový podvozek DCC Sport, pohotové reakce vozu na řízení a vylepšená zpětná vazba v brzdovém pedálu i odolné zadní brzdy - to vše dohromady vytváří vynikající dynamické výkony.

 

Nové tlumiče a pružiny na zadní nápravě modelu CUPRA Born VZ jsou kombinovány s optimalizovaným nastavením tlumičových ventilů a vylepšenou konstrukcí pružin vpředu. Změn doznaly také příčné zkrutné stabilizátory. Výsledkem je podvozek DCC Sport, který má ještě lépe pod kontrolou pohyby karoserie při dynamických změnách a současně dokáže účinně pohlcovat rázy od nerovností a "vyžehlit" hrbolatou vozovku.

 

Vylepšený systém řízení modelu CUPRA Born VZ má nový hardware a software, díky němuž je ještě sportovnější.

 

 

Dynamická vylepšení brzdové soustavy verze VZ zahrnují novou, robustnější charakteristiku pedálu brzdy, který vyžaduje větší ovládací sílu a zvyšuje bezprostřednost reakcí na rozdíl od "měkčího" pojetí standardních variant modelu CUPRA Born.

 

 

CUPRA Born VZ však nedosahuje sportovních výkonů na úkor hospodárnosti. Na jedno nabití tak dokáže ujet až 570 km*. Sada akumulátorů byla vylepšena a nyní nabízí využitelnou kapacitu 79 kWh (+2 kWh). Tato technika přitom zůstává i nadále praktická. Uživatelé mohou vůz nabíjet doma střídavým proudem a nabíjecím výkonem 11 kW nebo na rychlonabíjecích stojanech se stejnosměrným proudem a nabíjecím výkonem 170 kW. Rychlé nabití z 10 na 80 % kapacity je otázkou pouhých 30 minut*.

 

Vnější design modelu CUPRA Born VZ umocňují dvě nové barvy zařazené do nabídky. Exkluzivně pro model CUPRA Born VZ je určen speciální odstín Dark Forest, který doplňuje černý lak Midnight Black.

 

U obou nových 20" kol z lehké slitiny se vytříbená estetika prolíná se sportovními výkony. Jejich sportovní charakter umocňují 3D ozdobné prvky v barvě mědi nebo výroba technologií kování. Širší vysokovýkonné pneumatiky zadních kol pomáhají přenášet vysoký výkon a točivý moment modelu CUPRA Born VZ na vozovku. Vůz má také širší kola (8J x 20") v porovnání s dosavadními verzemi modelu CUPRA Born (7,5J x 19" a 7,5J x 20").

 

Třešničkou na dortu nejnovější varianty 100% elektrického vozu značky CUPRA je tmavě chromované logo VZ na zadním výklopném víku a rovněž tmavě chromovaný nápis CUPRA.

 

Emocionálním designem modelu CUPRA Born VZ se vyznačuje také interiér. Sériově dodávaná skořepinová sedadla CUP Bucket jsou exkluzivním prvkem výbavy vyhrazeným pouze pro tuto verzi modelu CUPRA Born, ale sdíleným s modely CUPRA Formentor VZ5 a CUPRA Leon VZ CUP. Nižší uložení sedadel umožňuje ergonomičtější a sportovnější polohu sezení. V případě modelu CUPRA Born VZ jsou skořepinová sedadla CUP Bucket čalouněna ekologickou tkaninou SEAQUAL® YARN vyráběnou z mořského plastového odpadu a tkaninou DINAMICA se 73% podílem recyklovaného polyesteru.

 

 

Díky vylepšenému nastavení podvozku může CUPRA Born VZ nabízet současně jak komfort pro pět osob, tak i životodárnou energii slunečního světla pronikajícího do interiéru střešním oknem.

 

 

Výbava modelu CUPRA Born VZ zahrnuje také páčky na volantu pro nastavení rekuperačního systému. Řidič má na výběr 3 různé úrovně rekuperace kinetické energie. Po uvolnění pedálu plynu plní elektromotor funkci generátoru. Jím vyráběná elektrická energie je ukládána do akumulátorové baterie pro následné napájení systému pohonu. Rekuperační systém navíc minimalizuje opotřebení brzd.

 

Řidič může páčkami na volantu získat větší kontrolu nad charakteristikou rekuperačního procesu. V režimu "D" má na výběr ze tří různých úrovní rekuperace, aby si ji mohl přizpůsobit svému jízdnímu stylu. Páčkami si totiž zvolí, jak intenzivní zpomalení potřebuje.

 

CUPRA Born VZ přináší další pokrok v oblasti digitalizace. Řidič těží z nového a většího displeje informačního a zábavního systému, který vyčnívá z přístrojové desky do prostoru a má úhlopříčku 12,9" (+0,9" oproti dosavadním verzím modelu CUPRA Born). Nová obrazovka kombinuje výhody dotykového ovládání s novou osvětlenou dotykovou lištou v retro stylu, jež slouží k nastavení teploty v interiéru a hlasitosti audiosystému.

 

CUPRA Born VZ může být na přání vybavena novým hi-fi audiosystémem s 10 reproduktory, který byl vyvinut ve spolupráci s výrobcem prémiové audiotechniky Sennheiser. Systém se zesilovačem o vysokém výkonu 425 W si řidiče i jeho spolucestující podmaní jedinečnými zážitky z poslechu a současně kovovými mřížkami reproduktorů umocňuje sofistikovanou atmosféru v interiéru. Součástí této audiotechniky je software AMBEO Concerto od společnosti Sennheiser, který dokáže oddělovat zásadní složky hudby, například různé nástroje a prostorovou informaci, a zajistit jejich optimální rozložení v celém vnitřním prostoru vozu.

 

Sériově dodávané osvětlení interiéru využívá technologii chytrého světla. Nejedná se však o dekorační osvětlení, ale o novou dimenzi komunikace mezi uživatelem a technikou.

 

Horizontální pás diod LED v celé šířce přístrojové desky doplňuje specifické funkce upozorněními a ukazateli pro řidiče a jeho spolucestující. Mohou to být například informace o stavu nabití akumulátorové baterie nebo stavu asistenčních systémů (Front Assist, ACC a upozorňování na nebezpečí C2X), informační a zábavní funkce (hlasové ovládání, telefonní hovor, navigační systém), inteligentní parkovací asistent, zamykání a odemykání a nastupování a vystupování. Tyto vizuální podněty zvyšují pozornost řidiče. CUPRA Born VZ je díky tomu ještě bezpečnějším a sofistikovanějším vozem.

 

Zaměření značky na bezpečnost a komfort je ihned patrné z širokého spektra vylepšených nebo nových vyspělých asistenčních systémů, které řidiči pomáhají v nejrůznějších situacích.

 

Travel Assist 2.6 kombinuje adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control) s asistentem pro jízdu v jízdním pruhu Lane Assist (udržuje vůz uprostřed jízdního pruhu) s cílem poskytovat řidiči modelu CUPRA Born VZ ještě lepší zážitky z jízdy. Tato nová verze zahrnuje vylepšení pro jízdu na špatně značených silnicích díky informacím získávaným z cloudu. Systém řidiče podporuje také při změně jízdního pruhu při jízdě na dálnici.

 

Parkování je nyní neuvěřitelně snadné. Nový parkovací asistent s dálkovým ovládáním dává řidiči možnost dokončit parkovací manévr pomocí chytrého telefonu, zatímco parkovací asistent s pamětí se naučí, jak vozidlo zaparkovat na pravidelně používaná místa, a celý proces s trajektorií jízdy uloží do mapy. Při každodenním parkování bez ohledu na lokalitu poskytuje řidiči dokonalý přehled o bezprostředním okolí vozidla prostorový kamerový systém Top View Camera s rozsahem snímání 360°.

 

Soubor bezpečnostních a komfortních asistenčních systémů zahrnuje také funkce Side Assist, jež upozorňuje na vozidla v zóně slepého úhlu nebo na vozidla, která se rychle přibližují, Front Light Assist pro automatické ovládání funkcí světlometů, Dynamic Road Sign Display interpretující dopravní značky a Exit Warning upozorňující na překážky při vystupování ze zaparkovaného vozu.

 

CUPRA se maximálně snaží vyvažovat uspokojování potřeby mobility s odpovědností za životní prostředí. CUPRA Born byla proto prvním modelem dodávaným s neutrální bilancí emisí CO2 díky využívání energií z obnovitelných zdrojů v dodavatelském řetězci a kompenzaci zbývajících emisí prostřednictvím investic do ekologických projektů certifikovaných podle nejpřísnějších standardů. Tento přístup je uplatňován i u modelu CUPRA Born VZ.

 

CUPRA Born VZ bude uvedena na trh ve třetím čtvrtletí roku 2024.

 

* Definitivní údaj bude k dispozici po homologaci.

 

 

 

 

Spustit video

 

SEAT S.A. 

 

SEAT S.A. je jedinou společností ve Španělsku s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů. Nadnárodní společnost se sídlem v Martorellu (Barcelona) je členem koncernu Volkswagen a prodává vozidla pod značkami CUPRA a SEAT.

 

SEAT S.A. vyváží více než 80 % svých vozidel a působí ve více než 70 zemích. Společnost zaměstnává více než 14 000 kvalifikovaných pracovníků a provozuje tři výrobní závody -   Martorel, El Prat de Llobregat a Barcelona, kde vyrábí modelové řady SEAT Ibiza, SEAT Arona, rodinu Leon a CUPRA Formentor. SEAT S.A. dále vyrábí vozy CUPRA Born a SEAT Tarraco v Německu a rodinu Ateca v České republice.

 

Společnost SEAT S.A. hraje vedoucí roli při přeměně Španělska na elektromobilové centrum Evropy. SEAT S.A., Volkswagen Group, PowerCo a jejich partneři investují v rámci projektu Future: Fast Forward 10 miliard eur do elektrifikace Španělska.

 

CUPRA je nekonvenční značka, která kombinuje emoce, elektrifikaci a sportovní výkony, aby z Barcelony inspirovala svět. Značka CUPRA, založená v roce 2018, se stala jednou z nejrychleji rostoucích automobilových značek v Evropě. CUPRA má síť specializovaných prodejních míst po celém světě.

 

Značka CUPRA dosáhla v roce 2023 nového prodejního rekordu s více než 230 000 dodanými vozy. CUPRA dokazuje, že elektrifikace a sportovní vlastnosti se vzájemně dokonale doplňují. Každý nově uvedený model s vyzývavým a originálním designem je novým milníkem, který definuje charakter značky: CUPRA Ateca, jedinečný model ve svém segmentu; CUPRA Leon, první elektrifikovaný model díky plug-in hybridnímu pohonu; CUPRA Formentor, první model vyvinutý exkluzivně pro značku CUPRA a její dosud nejprodávanější model; a CUPRA Born, první 100% elektromobil značky.

 

Značka CUPRA je oficiálním automobilovým partnerem fotbalového klubu FC Barcelona, kterému zajišťuje jeho mobilitu, prémiovým sponzorem globálního seriálu padelových turnajů World Padel Tour a oficiálním sponzorem klubu Finetwork KOI, který se účastní elektronických sportů. CUPRA je hrdým účastníkem závodního seriálu pro elektricky poháněné monoposty Formule E. Kmen CUPRA je tvořen týmem ambasadorů, kteří chtějí být hnací sílou změny. Mezi jeho členy patří mimo jiné filmový režisér J. A. Bayona, nominovaný na Oscary, jezdec Formule E Lucas Di Grassi, pouliční umělec TvBoy, držitelé zlatých olympijských medailí Adam Peaty a Saúl Craviotto, německý fotbalový brankář Marc ter Stegen a fotbalistka Alexia Putellasová, která již dvakrát v řadě získala ocenění Ženský zlatý míč a Best FIFA Award.

 

Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.