DarkRebel

UrbanRebel

Modely

Novinka
CUPRA
Tavascan
CUPRA
Born
Novinka
CUPRA
Formentor
Od 979 900
Novinka
CUPRA
Leon
Od 869 900
Novinka
CUPRA
Leon Sportstourer
Od 904 900
CUPRA
Ateca
Od 839 900
Concept Cars
DarkRebel
Concept Cars
UrbanRebel

22.09.2022

FIA ETCR eTouring Car World Cup

  • Jezdci týmu CUPRA EKS hovoří za volantem nejvýkonnějšího vozu v seriálu FIA ETCR o tom, jak vnímají život
  • "Adrenalin je v DNA závodního jezdce, touha vyvinout mimořádné úsilí," říká loňský mistr Mattias Ekström
  • O celkovém vítězi letošní sezony se rozhodne o víkendu 23. až 25. září na Sachsenringu v Německu

 

Praha, 22-09-2022 - Už jako děti jezdili ve vysokých rychlostech na závodních okruzích, a život bez extrémního vzrušení si nedokážou představit. Adrenalin je důvodem, proč dělají svou práci tak dobře - a to neznamená nic menšího, než vítězit za volantem závodního vozu CUPRA e-Racer. Jsou jezdci týmu CUPRA EKS a za několik dnů budou bojovat v posledním závodě letošní sezony. V něm se rozhodne o mistru seriálu FIA ETCR. Jak prožívají vzrušení z každého závodu?

Zrozeni pro závodní okruhy.

Členové týmu CUPRA EKS dosáhli v letošní sezoně FIA ETCR několika vítězství a všichni stáli na stupních vítězů. Vzhledem k jejich předchozím úspěchům to není žádné překvapení. "Závodit jsem začal v pěti letech. Je to moje druhá přirozenost," říká Adrien Tambay. Francouzský jezdec je jedním z letošních nováčků v týmu, ale v současnosti stojí v čele průběžného pořadí. Za ním s malou ztrátou následuje Mattias Ekström, loňský mistr, který závodí non-stop již více než 20 let. "Všechno to začalo jako dětský sen. Pak doufáte, že se stane skutečností. Občas se i teď cítím jako dítě a pořád si představuji, že vítězím v každém závodě a sním o tom," říká Ekström.

Připraveni reagovat na zelenou.

Závody jsou v této konkurenci hektické. Když chybí do okamžiku, kdy se rozsvítí zelená startovní světla, jen několik sekund, je pro jezdce uvnitř vozu klíčové maximální soustředění. "Je to hodně zvláštní pocit, protože v těchto elektromobilech neslyšíte vůbec nic. Víte, že vůz je připraven, protože svítí kontrolky systémů, ale opravdové vzrušení přichází až s prvním sešlápnutím pedálu plynu na podlahu. Je to intenzivní pocit," říká jezdec Jordi Gené. Adrien Tambay potvrzuje, že i pro něj všechno začíná právě tímto okamžikem. "Pro mě je to chvíle, kdy mě přestane bolet žaludek. Kdy všechno odstartuje, a už necítím žádný stres. Zavřete hledí na své přílbě, a jste připraveni jet. Na nějaký stres už pak není vůbec žádný čas a musíte se jen soustředit na sebe a svůj výkon." Tom Blomqvist, který je v týmu také prvním rokem, to prožívá následovně: "Příliv adrenalinu pociťuji v okamžiku, kdy začnou červená světla blikat. Srdeční tep se mi zrychlí, ale jakmile se barva změní na zelenou, jsem už ve své komfortní zóně a soustředím se na to, co dělám v podstatě celý svůj život."

CUPRA e-Racer při jízdě na plný výkon.

Jejich cílem je být nejrychlejší a přejet cílovou čáru jako první, a to za volantem automobilu s výkonem 500 kW, který zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy. "Řízení tohoto vozu je jedinečnou výzvou. Je velmi obtížné dostat ho až na samotný limit, protože je tak rychlý," říká Ekström. "Nejlepší způsob, jak bych to mohl popsat, je pocit, jako když sledujete film Star Wars," dodává Gené, "kde všechno probíhá tak rychle. Zrychlení je hned od startu tak konstantní, že máte pocit, že se všechno přibližuje tak rychle."

Vizualizace cílové čáry.

Jezdci týmu CUPRA EKS se shodují na tom, že si v těchto okamžicích, kdy se všechno mění v rozmazanou šmouhu, představují cílovou čáru. "Pozitivní vizualizace je velmi důležitá, protože zde není žádný prostor pro chyby a za všech okolností musíte podávat nejvyšší výkony," říká Tambay. Jordi Gené vizualizaci používá dokonce dlouho před každým závodem: "Představa, že jako první přejíždím cílovou čáru, je v mém podvědomí vždy přítomna, dokonce i v předvečer závodu, než jdu spát. Představuji si start, své konkurenty a všechno, co by se mohlo stát. Vždy sním o tom, že zvítězím."

Připraveni na ještě více adrenalinu.

Na závodním okruhu Sachsenring (Německo) na ně ve dnech 23. až 25. září čeká pořádný příval adrenalinu. Dojedou-li do cíle na předních místech, budou moci nejen stát na stupních vítězů, ale také se mohou stát mistrem letošní sezony. "Pocity, které prožíváme, jsou výsledkem intenzivního konkurenčního tlaku a rychlosti v našem sportu… a adrenalinu, který koluje v našich žilách," říká Blomqvist. A jeho týmový kolega Ekström s tím souhlasí: "Adrenalin je v DNA závodního jezdce, touha vyvinout mimořádné úsilí, udělat to nejlepší pro tým, pro značku. Je to také skvělý pocit, protože ve mně probouzí to nejlepší. Na adrenalinu jsem závislý."

Spustit video

CUPRA je nekonvenční značka, která kombinuje emoce, elektrifikaci a sportovní výkony, aby z Barcelony inspirovala svět. Značka CUPRA, založená v roce 2018, má vlastní sídlo spolu s oddělením pro výrobu závodních vozů v Martorellu (Barcelona) a síť specializovaných dealerství na celém světě.

 

Značka CUPRA udržela v roce 2021 vzestupný trend prodeje, jehož celkový objem ztrojnásobila na 80 000 dodaných vozů. K pozoruhodnému výsledku významně přispěl úspěch modelu CUPRA Formentor. CUPRA dokazuje, že elektrifikace a sportovní vlastnosti se vzájemně dokonale doplňují. V roce 2022 značka CUPRA rozšířila modelovou řadu CUPRA Born, první 100% elektromobil značky, o varianty s různými kapacitami akumulátorové baterie a také o ještě výkonnější verzi e-Boost. Představena byla rovněž exkluzivní, limitovaná edice modelu CUPRA Formentor VZ5. CUPRA Tavascan, druhý výhradně elektricky poháněný model značky, bude uveden na trh v roce 2024. To samé platí pro model CUPRA Terramar, elektrifikované sportovní SUV, které připomíná závodní okruh Terramar, kde začala historie značky CUPRA. V roce 2025 bude následovat první městský elektromobil značky, inspirovaný koncepčním vozem CUPRA UrbanRebel.

 

Značka CUPRA je oficiálním automobilovým partnerem fotbalového klubu FC Barcelona, kterému zajišťuje jeho mobilitu, prémiovým sponzorem globálního seriálu padelových turnajů World Padel Tour a oficiálním sponzorem klubu Finetwork KOI, který se účastní elektronických sportů. Spolupráce se značkami, jakými jsou Primavera Sound nebo De Antonio Yachts, vytváří lifestylový svět značky CUPRA. Kmen CUPRA je tvořen týmem ambasadorů, kteří chtějí být hnací sílou změny. Mezi jeho členy patří mimo jiné pouliční umělec TV Boy, držitelé zlatých olympijských medailí Adam Peaty, Melvin Richardson a Saúl Craviotto, německý fotbalový brankář Marc ter Stegen a fotbalistka Alexia Putellasová, která získala ocenění Ženský zlatý míč a Best FIFA Award.