DarkRebel

UrbanRebel

Modely

Novinka
CUPRA
Tavascan
Novinka
CUPRA
Born
CUPRA
Formentor
CUPRA
Leon
CUPRA
Leon Sportstourer
CUPRA
Ateca
Od 1 499 900
Concept Cars
DarkRebel
Concept Cars
UrbanRebel

01.10.2020

Barvy pro CUPRA Formentor

  • CUPRA Formentor nabízí paletu tří exkluzivních barev inspirovaných přírodou: matné odstíny Petrol modrá, Magnetic šedá a Graphene šedá 
  • Příprava palety laků pro první CUV značky CUPRA trvala tři roky, během nichž vzniklo více než 800 různých variant složení 
  • První vozy vyjedou na silnice na podzim 

 

Praha, 01/10/2020 - Dvacet osm gramů perleťově modré, 25,2 g černé, 9,2 g krystalicky stříbrné, 1,5 g bílé, 0,6 g fialové, k tomu trochu lesku a hliníku… Za tímto receptem stojí více než tři roky práce, bezpočet pokusů a na konci název modrého laku: Petrol modrá. Od okamžiku, kdy designéři značky CUPRA načrtli první skici modelu Formentor, se tým z oddělení barev a materiálů pustil do práce na barvách pro první model značky. Charakter vozu, jakým je CUPRA Formentor, definuje několik aspektů: sofistikovanost, inovace, fascinující vnější design… a tři exkluzivní barvy. Za každou z nich stojí příběh, který vysvětluje důvody jejího vzniku.

 

Barvy s kódem DNA

Na barvách pracoval tým designérů z oddělení barev a materiálů pod vedením Francescy Sangalliové. Prvním krokem při vytváření palety barev pro model CUPRA Formentor byla důkladná analýza podstaty značky, její DNA. Jedná se o její první model, a musely se položit základy pro její charakter: moderní design, sportovní výkony a jedinečný styl… "Pro rozpoznání charakteru značky jsou barvy velmi důležité. Každá barva má svou vlastní povahu, vyjadřuje různý postoj. Barvy, které jsme vytvořili pro první model CUPRA, vyjadřují pravou identitu," říká Francesca Sangalliová, vedoucí oblasti konceptů a strategie v oddělení barev a materiálů.

 

Inspirace přírodou

Nápady pro návrh nové barvy, která zřetelně vyjadřuje hodnoty, mohou pocházet z rozmanitých zdrojů inspirace. V tomto případě byla múzou příroda, povrchové struktury přírodnin, atmosféra v přírodě, rozmanité tvary. Tyto impulzy spustily tvůrčí proces, na jehož konci byla barva. "Hodně nás inspirovala příroda, i jednotlivosti, z nichž je složena. Napodobovali jsme barvy minerálů, kamenů, Země, dokonce i prostředí kolem nás," říká Sangalliová.

 

Elegance matných odstínů

Každá barva vzniká jako směs pigmentů a dalších materiálů, například hliníku nebo slídy, jimiž se dosahuje požadovaného efektu. Mohou to být laky více nebo méně metalické, perleťové, ale také laky s matnou povrchovou úpravou, jako je tomu v případě exkluzivních odstínů Petrol modrá, Magnetic šedá a Graphene šedá pro model Formentor. Kdybychom do směsi přidali o jeden miligram více nebo méně bílé, případně změnili intenzitu lesku, jevila by se barva zcela odlišně. "Vytvořili jsme tolik odstínů stejné barvy, abychom se dopracovali k laku Magnetic šedá. Někdy je bylo obtížné odlišit, ale chtěli jsme vytvořit povrch, který by vypadal jako kámen. Nakonec se nám to podařilo přidáním velkých kovových částic. Ty laku dodávají drsný vzhled kamene. Proměnili jsme přírodu v barvu," dodává nakonec Francesca.

 

Esence CUV

Kromě vytvoření nového "barevného kódu" pro značku CUPRA bylo zásadní dodat tomuto modelu speciální charakter. "Je důležité pracovat na efektu, který chcete barvě dát. CUPRA Formentor je vozem s mnoha klenutými povrchy a liniemi, jejichž účelem je vytvářet vizuální napětí. To znamená, že vnímáme odlišné barvy v závislosti na tom, jak na povrch dopadá světlo. Tyto barvy jsou živé," říká Jordi Font, vedoucí vývoje v oddělení barev a materiálů. Exteriér a interiér se vyznačují harmonickými kombinacemi včetně detailů v odstínu mědi. Kompletní barevná paleta nového modelu CUPRA Formentor zahrnuje dalších šest barev: Desire červená, Camouflage zelená, Midnight černá, Urban stříbrná, Magnetic šedá a Nevada bílá.

Spustit video

Tři barvy, tři inspirace pro Francescu

 

Matný lak Petrol modrá 

Toto je charakteristická barva značky CUPRA. Reprezentuje sportovní a současně sofistikovanou DNA značky. Matná povrchová úprava dodává barvě intenzivní, technický charakter.

 

Matný lak Magnetic šedá

Chtěli jsme, aby byl její povrch jako kámen. Drsný vzhled kamene jí dodávají kovové částice. Toto je příroda ve své nejlepší podobě.

  

Graphene šedá

Zjednodušeně řečeno, tato barva vypadá jako vrstva atomů uhlíku. Chtěli jsme jí vtisknout uhlazený, ale současně odvážný charakter.

CUPRA je nekonvenční značka, která vyzývá etablovanou konkurenci moderním designem a sportovními výkony a která z Barcelony inspiruje svět progresivními vozy a zážitky. Nezávislá značka CUPRA, založená v roce 2018, má vlastní sídlo spolu s oddělením pro výrobu závodních vozů v Martorellu (Barcelona) a síť specializovaných dealerství na celém světě.

Značka CUPRA udržela v roce 2020 vzestupný trend prodeje díky 11% nárůstu na 27 400 prodaných vozů. Mimořádně silné poptávce se těšily modely CUPRA Ateca a CUPRA Leon. Kromě toho byl na trh uveden model CUPRA Formentor, první vůz exkluzivně navržený a vyvinutý pro značku CUPRA. V roce 2021 představí CUPRA model CUPRA Formentor také ve verzích Plug-in Hybrid a první 100% elektromobil, CUPRA el-Born. Těmito modely dokáže, že elektrifikace se dokonale doplňuje se sportovním charakterem.

CUPRA se letos zúčastní terénních závodů Extreme E pro elektricky poháněná SUV. Kromě toho je exkluzivním automobilovým partnerem fotbalového klubu FC Barcelona, kterému zajišťuje jeho mobilitu, a prémiovým sponzorem globálního seriálu padelových turnajů World Padel Tour. Kmen CUPRA je tvořen týmem ambasadorů, kteří sdílejí hodnoty značky. Mezi jeho členy patří mimo jiné německý fotbalový brankář Marc ter Stegen, švédský závodní jezdec Mattias Ekström a pět z nejlepších padelových hráčů na světě.