09.05.2022

CUPRA

• Značka CUPRA poprvé v seriálu ETCR získala během jednoho víkendového podniku první tři místa plus ocenění pro konstruktéry
  • Jezdci týmu CUPRA EKS, Mattias Ekström, Adrien Tambay a Tom Blomqvist, vybojovali v úvodním podniku FIA ETCR první tři místa
  • Tým CUPRA EKS podával bezkonkurenční výkony nejen na závodním okruhu, ale také v boxech - po nehodě v kvalifikaci proběhla oprava jednoho ze závodních vozů e-Racer v rekordně krátkém čase

Praha, 09-05-2022 - Tým CUPRA EKS dominoval úvodnímu podniku mistrovství FIA ETCR, který se uskutečnil o uplynulém víkendu na přechodném městském závodním okruhu Circuit de Pau-Ville. Jezdci týmu obsadili v celkovém hodnocení první, druhé a třetí místo a značka CUPRA získala ocenění pro konstruktéry.

Tým podával v Pau vynikající výkony. Jezdcům CUPRA patřily nejvyšší příčky v pořadí po celý víkend. Tom Blomqvist zvítězil ve čtvrtfinálové jízdě Pool Fast 1 a Adrien Tambay ovládl semifinálovou jízdu 1, zatímco Mattias Ekström slavil vítězství ve čtvrtfinálové jízdě Pool Furious 1 i v semifinálové jízdě 1.

Tambay se následně stal vítězem jízdy Pool Fast SuperFinal, zatímco Ekström zvítězil v jízdě Pool Furious SuperFinal, a díky tomuto výsledku byl korunován "Králem podniku".

Světový pohár FIA ETCR (eTouring Car World Cup) je prvním víceznačkovým závodním seriálem na světě vypsaným pro elektricky poháněné cestovní vozy. Jezdci jsou v inovativním formátu závodů rozděleni do dvou skupin: Pool Fast a Pool Furious. V nich v řadě "soubojů" sbírají body, aby se kvalifikovali do dvou finálových jízd (SuperFinals).

Každý "souboj" trvá maximálně 20 minut, aby se jezdci mohli soustředit výhradně na závodění a nemuseli šetřit elektrickou energií uloženou v sadě akumulátorů. Výsledkem jsou velmi vyrovnané závody vozů s nejvyšším výkonem až 500 kW.

První podnik letošní sezony, která má ve svém kalendáři sedm závodních víkendů, se uskutečnil na závodním okruhu Circuit de Pau-Ville vytyčeném v ulicích města s dlouhou tradicí motoristického sportu. Velmi technický okruh o délce 2,762 km vede úzkými, klikatými uličkami a jezdcům nenechává žádný prostor pro chyby. Týmy a jezdci tak museli po celý víkend podávat nejvyšší výkony a vozy byly vystaveny jízdě na limitu.

Tým CUPRA EKS zajistil rekordně rychlou opravu jednoho ze svých závodních vozů e-Racer po nehodě v jedné ze dvou kvalifikačních jízd. Už odpoledne totiž na něj čekaly náročné čtvrtfinálové "bitvy". Tým CUPRA EKS do nich vstoupil pozoruhodným způsobem. Ve čtvrtfinálové jízdě Pool Fast 1 obsadili Blomqvist a Tambay první a druhé místo.

Ekström dal najevo své záměry hned od startu čtvrtfinálové jízdy Pool Furious 1 a Jordi Gené získal druhé místo ve čtvrtfinálové jízdě 2.

Semifinálové jízdy byly na programu v neděli dopoledne. Nejvyšší místa ve výsledkové listině skupiny Pool Fast patřila znovu dvěma vozům CUPRA e-Racer. Tentokrát dojel do cíle semifinálové jízdy 1 Tambay před Blomqvistem. Bojům ve skupině Pool Furious i nadále dominoval Ekström dalším vítězstvím v semifinálové jízdě. Rovněž Gené zopakoval svůj výsledek z předchozího dne druhým místem v semifinálové jízdě 2.

Odpoledne nadešel čas pro dvě finálové jízdy (SuperFinals). Tambay a Blomqvist pokračovali ve svých skvělých výkonech a pozoruhodné týmové spolupráci. Dalším dokonalým výsledkem v podobě prvního a druhého místa nenechali nikoho na pochybách, že ve startovním poli skupiny Pool Fast nemají konkurenci.

Ekström, povzbuzen výkonem obou týmových kolegů, chtěl navázat na svou vítěznou šňůru a po tvrdých bojích projel cílovou čáru jako první. Vítězstvím ve finálové jízdě Pool Furious SuperFinal završil skvělé výsledky týmu CUPRA EKS.

Mattias Ekström

"První, druhé a třetí místo plus nejlepší konstruktér z našeho prvního závodního víkendu je pro tým CUPRA EKS výsledkem snů. Vítěz samozřejmě může být jen jeden a těší mě, že jsem se jím stal já, ale Adrien a Tom odvedli tento víkend perfektní práci, což nám umožnilo získat maximum bodů. Vstupujeme tak do sezony ve velmi silném postavení. Finálová jízda byla tvrdým závodem a musel jsem jet hodně na doraz, takže jsem byl rád, že z toho na konci bylo vítězství. Nyní se už nemohu dočkat na příští podnik v Istanbulu!"

Adrien Tambay

"Z dnešního vítězství ve finálové jízdě SuperFinal v Pau mám velkou radost. Je to pro mě zážitek plný emocí. Můj táta tady dosáhl úspěchu ve Formuli 2 v 70. letech, takže vítězství v jízdě SuperFinal je pro mě opravdu výjimečné. Je skvělé, že jsem to dokázal s novým týmem a při svém návratu do mistrovství světa FIA. Rád bych poděkoval značce CUPRA, celému týmu EKS a všem zúčastněným. Je to skvělý start do sezony a nemohu se dočkat, až zase usednu do vozu ve druhém podniku, který se bude konat za dva týdny."

Tom Blomqvist

"Tým dnes dosáhl vynikajícího výsledku. Mattias zvítězil ve finálové jízdě Pool Furious SuperFinal, Adrien vybojoval vítězství ve finálové jízdě Pool Fast SuperFinal a já byl druhý. Lepší už to být opravdu nemohlo. Pro značku CUPRA a všechny členy týmu EKS je to skvělý start do sezony. Naše tvrdá práce tak nese své ovoce. Tento výsledek je dobrým znamením pro zbývající část roku a naši snahu o zisk titulu ve světovém poháru FIA ETCR (eTouring Car World Cup)."

Druhý podnik světového poháru FIA ETCR (eTouring Car World Cup) se uskuteční 20. až 22. května na závodním okruhu Istanbul Park.

CUPRA je nekonvenční značka, která kombinuje emoce, elektrifikaci a sportovní výkony, aby z Barcelony inspirovala svět. Značka CUPRA, založená v roce 2018, má vlastní sídlo spolu s oddělením pro výrobu závodních vozů v Martorellu (Barcelona) a síť specializovaných dealerství na celém světě.

Značka CUPRA udržela v roce 2021 vzestupný trend prodeje, jehož celkový objem ztrojnásobila na 80 000 dodaných vozů. K pozoruhodnému výsledku významně přispěl úspěch modelu CUPRA Formentor. CUPRA dokazuje, že elektrifikace a sportovní vlastnosti se vzájemně dokonale doplňují. V roce 2022 rozšíří modelovou řadu CUPRA Born, první 100% elektromobil značky, o varianty s různými kapacitami akumulátorové baterie a také o ještě výkonnější verzi e-Boost. Představena bude rovněž exkluzivní, limitovaná edice modelu CUPRA Formentor VZ5. CUPRA Tavascan, druhý výhradně elektricky poháněný model značky, bude uveden na trh v roce 2024. V roce 2025 bude následovat první městský elektromobil značky, inspirovaný koncepčním vozem CUPRA UrbanRebel.

CUPRA zvítězila v roce 2021 v mistrovství cestovních elektromobilů PURE ETCR a i nadále se účastní seriálu terénních závodů Extreme E pro elektricky poháněná SUV. Značka CUPRA je oficiálním automobilovým partnerem fotbalového klubu FC Barcelona, kterému zajišťuje jeho mobilitu, prémiovým sponzorem globálního seriálu padelových turnajů World Padel Tour a oficiálním sponzorem klubu Finetwork KOI, který se účastní elektronických sportů. Spolupráce se značkami, jakými jsou Primavera Sound nebo De Antonio Yachts, vytváří lifestylový svět značky CUPRA. Kmen CUPRA je tvořen týmem ambasadorů, kteří chtějí být hnací sílou změny. Mezi jeho členy patří mimo jiné německý fotbalový brankář Marc ter Stegen, fotbalistka Alexia Putellasová, která získala ocenění Ženský zlatý míč a Best FIFA Award, a držitelé zlatých olympijských medailí Adam Peaty, Melvin Richardson a Saúl Craviotto,.