DarkRebel

UrbanRebel

Modely

Novinka
CUPRA
Tavascan
Novinka
CUPRA
Born
CUPRA
Formentor
CUPRA
Leon
CUPRA
Leon Sportstourer
CUPRA
Ateca
Od 1 499 900
Concept Cars
DarkRebel
Concept Cars
UrbanRebel

13.12.2022

CUPRA Formentor VZ5

  • Nejvýkonnější model značky CUPRA je testován na ledových tratích ve finském městě Rovaniemi
  • Jezdec značky CUPRA Jordi Gené využívá výjimečné výkony tohoto modelu až na samém limitu
  • "Jízda na ledu v režimu Drift je jedním z nejzábavnějších zážitků, které jsem kdy měl," říká Gené

Praha, 13-12-2022 - Už samotné řízení vozu s výkonem, jaký má CUPRA Formentor VZ5, je výjimečným zážitkem. Ale toto potěšení může být ještě extrémnější, pokud se s tímto vozem vydáte na tratě pokryté ledem ve finském Laponsku. Jezdec značky CUPRA Jordi Gené jezdil s nejvýkonnějším modelem této značky až na samém limitu v nejsevernějším finském regionu, aby ukázal, že nevšední výkony exkluzivního modelu Formentor VZ5 jsou perfektní pro všechny terény.

Prudký start na ledu.

Zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 4,2 sekundy je dechberoucím zážitkem za jakýchkoli okolností, ale na této uzavřené ledové trati je vzrušení ještě mnohonásobně větší. "Díky funkci Launch Control využíváme při rozjezdu z klidu veškerý výkon vozu. Aktivujeme režim Sport, silně sešlápneme pedál brzdy a uvolníme jej, jakmile motor dosáhne 4000 otáček za minutu. Akcelerace na ledu je pak fantastická," říká Jordi.

VZ znamená rychlost.

Dosud nejexkluzivnější model značky CUPRA, jehož bude vyrobeno pouhých 7000 kusů, je také jejím nejvýkonnějším vozem. A není to jen sportovní automobil. S pohonem všech kol se přizpůsobí jakémukoli terénu, a to dokonce i tak záludnému, jakým je led, aniž by ztratil trakci. "Model nese označení VZ5.Ve španělštině znamená VZ rychlý. Mohu vás ujistit, že tento vůz je velmi, velmi rychlý. Na kluzkém úseku s problematickou adhezí, na kterém se nyní nacházíme, dokáže tento vůz dosáhnout opravdu úžasné rychlosti," říká Jordi.

Ryzí potěšení z jízdy v režimu Drift.

Jednou z funkcí, díky níž je CUPRA Formentor VZ5 ještě výjimečnějším vozem, je režim Drift. Po jeho aktivaci má řidič veškerou kontrolu nad vozem ve svých rukou. Výkon lze přenášet na levé nebo pravé zadní kolo, aby mohl vůz projíždět zatáčkami velkými oblouky v efektním řízeném smyku. A samozřejmě, že na ledu jsou tyto extrémní jízdní zážitky ještě intenzivnější. "Pro mě je to jedna z nejlepších funkcí tohoto vozu. Musíte ji používat výhradně na uzavřeném okruhu, protože to je jízda jako v závodním voze. Pro zdejší podmínky je režim Drift perfektní a vůz prokazuje opravdu velmi sportovní charakter. Je to jeden z nejzábavnějších zážitků, které jsem kdy měl," přiznává Jordi.

Výkon pod kontrolou.

Vůz s nejvyšším výkonem 390 k umožňuje nejen vynikající zrychlení, ale také zaručuje mimořádné brzdné výkony, a to dokonce i na ledu. "Tento vůz je vybaven kotoučovými brzdami rozměru 375 x 36 mm s šestipístkovými třmeny Akebono, které nabízejí vynikající brzdné výkony. A také skvělou charakteristiku ovládání brzdového pedálu a intenzivní zpomalení. Nejlepším způsobem, jak si to vyzkoušet, je nouzové brzdění. Jedu s vozem na plný plyn, a pak najednou začnu prudce brzdit… a vůz rychle zastaví dokonce i v nejhorších podmínkách na nejkluzčím ledu. Jeho brzdné výkony jsou ohromující," říká na závěr jezdec značky CUPRA.

CUPRA Formentor VZ5 - stručné údaje

5válcový motor

Nejvyšší výkon 390 k

Nejvyšší rychlost 250 km/h (elektronicky omezená)

20" kola z lehké slitiny

Kotoučové brzdy s vnitřním chlazením (375 mm x 36 mm), s 6pístkovými třmeny Akebono

Exkluzivní výroba 7000 vozů

CUPRA je nekonvenční značka, která kombinuje emoce, elektrifikaci a sportovní výkony, aby z Barcelony inspirovala svět. Značka CUPRA, založená v roce 2018, má vlastní sídlo spolu s oddělením pro výrobu závodních vozů v Martorellu (Barcelona) a síť specializovaných dealerství na celém světě.

Značka CUPRA udržela v roce 2021 vzestupný trend prodeje, jehož celkový objem ztrojnásobila na 80 000 dodaných vozů. K pozoruhodnému výsledku významně přispěl úspěch modelu CUPRA Formentor. CUPRA dokazuje, že elektrifikace a sportovní vlastnosti se vzájemně dokonale doplňují. V roce 2022 značka CUPRA rozšířila modelovou řadu CUPRA Born, první 100% elektromobil značky, o varianty s různými kapacitami akumulátorové baterie a také o ještě výkonnější verzi e-Boost. Představena byla rovněž exkluzivní, limitovaná edice modelu CUPRA Formentor VZ5. CUPRA Tavascan, druhý výhradně elektricky poháněný model značky, bude uveden na trh v roce 2024. To samé platí pro model CUPRA Terramar, elektrifikované sportovní SUV, které připomíná závodní okruh Terramar, kde začala historie značky CUPRA. V roce 2025 bude následovat první městský elektromobil značky, inspirovaný koncepčním vozem CUPRA UrbanRebel.

Značka CUPRA je oficiálním automobilovým partnerem fotbalového klubu FC Barcelona, kterému zajišťuje jeho mobilitu, prémiovým sponzorem globálního seriálu padelových turnajů World Padel Tour a oficiálním sponzorem klubu Finetwork KOI, který se účastní elektronických sportů. Spolupráce se značkami, jakými jsou Primavera Sound nebo De Antonio Yachts, vytváří lifestylový svět značky CUPRA. Kmen CUPRA je tvořen týmem ambasadorů, kteří chtějí být hnací sílou změny. Mezi jeho členy patří mimo jiné pouliční umělec TV Boy, držitelé zlatých olympijských medailí Adam Peaty, Melvin Richardson a Saúl Craviotto, německý fotbalový brankář Marc ter Stegen a fotbalistka Alexia Putellasová, která získala ocenění Ženský zlatý míč a Best FIFA Award.