DarkRebel

UrbanRebel

Modely

Novinka
CUPRA
Tavascan
Novinka
CUPRA
Born
CUPRA
Formentor
CUPRA
Leon
CUPRA
Leon Sportstourer
CUPRA
Ateca
Od 1 499 900
Concept Cars
DarkRebel
Concept Cars
UrbanRebel

21.04.2023

První hrdina nové éry

  • První zcela elektrické SUV kupé značky CUPRA a její druhý elektromobil po modelu Born
  • Impulz pro nový, ohromující designový styl značky CUPRA, jímž se budou v produktové řadě CUPRA vyznačovat budoucí elektrifikované vozy
  • CUPRA Tavascan dokonale kombinuje elektrifikaci a sportovní výkony; nejvýkonnější verze nabídne pohon všech kol dvěma elektromotory o celkovém výkonu 250 kW
  • CUPRA Tavascan je emocionální, řidičsky orientované SUV vybavené technologií nastavitelného podvozku Sport DCC a progresivním řízením
  • Model CUPRA Tavascan, navržený a vyvinutý v Barceloně, bude vyrábět továrna koncernu Volkswagen v čínské provincii An-chuej, v nejmodernějším inovačním centru pro elektromobilitu

 

Berlín/Martorell, 21-04-2023 - CUPRA Tavascan je pro značku, která zastává roli vyzývatele, prvním hrdinou nové éry. Nový model, přímo odvozený od studie Tavascan představené v roce 2019 na autosalonu ve Frankfurtu jako "sen značky", přináší na trh revoluční a jedinečnou vizi zcela elektrické budoucnosti.

CUPRA Tavascan udává značce nový směr na její cestě k elektrifikaci exponenciálním impulzem k vývoji emocionálních vozidel, která porušují konvenční pravidla a uspokojují požadavky nové generace milovníků automobilů.

CUPRA Tavascan je zcela elektrické SUV kupé, které kombinuje atraktivitu a sportovní výkony s okamžitými reakcemi. Nové SUV kupé ztělesňuje elektrifikovanou vizi značky CUPRA a současně zůstává věrné koncepčnímu vozu z roku 2019.

"Cesta značky k elektrifikaci je jejím nezastavitelným impulzem - je základem všeho, co děláme. CUPRA se do roku 2030 transformuje na zcela elektrifikovanou značku. Na trh přichází tolik čistě racionálních elektromobilů. O tom značka CUPRA není," řekl Wayne Griffiths, předseda představenstva značky CUPRA. "V roce 2019 jsme měli vizi zcela nového pojetí elektrifikace. Chtěli jsme ukázat, že Tavascan není vozidlem, které reaguje na změnu, ale automobilem, který ji vytváří. Tehdy to byl jenom sen. Nyní se náš sen stává skutečností s modelem CUPRA Tavascan."

CUPRA Tavascan je významným krokem v elektrifikaci značky. Rozšiřuje její produktovou řadu elektrifikovaných modelů, která již zahrnuje elektromobil CUPRA Born a plug-in hybridní varianty modelů CUPRA Leon, CUPRA Leon Sportstourer a CUPRA Formentor. Do roku 2025 vstoupí CUPRA do nové éry s dalšími novými elektrifikovanými modely - CUPRA Terramar, CUPRA UrbanRebel - a modernizovanou aktuální produktovou řadou.

Model CUPRA Tavascan, navržený a vyvinutý v Barceloně, bude vyráběn v nejmodernějším inovačním centru pro elektromobilitu koncernu Volkswagen v čínské provincii An-chuej. Tavascan bude uveden na trh v roce 2024 s prodejním cílem více než 70 000 vozů ročně.

 

 

 

 

 

 

 

Obsah
Nejdůležitější informace……………………………………………………………………………………………………     4

Úvod    ……………………………………………………………………………………………………………………………               6

Vnější design………………………………………………………………………………………………………………………        7

Vnitřní design……………………………………………………………………………………………………………………….      10

Pohon………………………………………………………………………………………………………………………………             12

Podvozek……………………………………………………………………………………………………………………………         15

Konektivita……………………………………………………………………………………………………………………………      17

Bezpečnost a komfort………………………………………………………………………………………………………      19

 

 

Nejdůležitější informace

1-      CUPRA Tavascan je první zcela elektrické SUV kupé značky a druhý zcela elektrický model po modelu Born. Tavascan ztělesňuje elektrifikovanou vizi značky CUPRA a zůstává věrný koncepčnímu vozu z roku 2019.

2-     CUPRA Tavascan je impulzem pro nový, ohromující designový styl: vnější design má atletické a sportovní proporce. Na přídi jsou okamžitě rozpoznatelné charakteristické "oči" tvořené třemi trojúhelníkovými prvky ve světlometech Matrix LED. Interiér je architektonickým dílem díky charakteristické centrální páteři ve spojení s úzkými výdechy ventilační soustavy, které jsou téměř neviditelné!

3-     Model CUPRA Tavascan, zkonstruovaný na základě platformy MEB koncernu Volkswagen, využívá soubor nejmodernějších technologií - v oblastech pohonu, podvozku, konektivity, bezpečnosti a komfortu - koncipovaný pro novou generaci řidičů.

4-     Jako emocionální a řidičsky orientované SUV je CUPRA Tavascan vybavena technologií dynamického podvozku DCC Sport, sportovním odpružením a progresivním řízením. Tyto atributy doplněné o sportovní pneumatiky na 21" kovaných kolech z lehké slitiny zajišťují jedinečné zážitky ze sportovní jízdy.

5-     První zcela elektrické SUV kupé značky bude nabízeno ve dvou výkonových verzích: 210 kW (286 k) a 250 kW (340 k); výkonnější verze disponuje pohonem všech kol se dvěma elektromotory, který nabízí sportovní výkony s maximální trakcí. Tato verze také poskytuje dostatečnou kapacitu pro dojezd cca 550 km* díky sadě akumulátorů o využitelné kapacitě 77 kWh.

6-     Digitalizace tvoří základ modelu CUPRA Tavascan; zcela elektrické SUV kupé je vybaveno informačním a zábavním systémem s 15" displejem - dosud největším v modelu značky CUPRA -, který si mohou uživatelé ve velkém rozsahu individualizovat. Displej je součástí nově navrženého a vyvinutého uživatelského rozhraní. CUPRA Tavascan nabízí také jako první model vysoce kvalitní audiosystém s 12 reproduktory vyvinutý ve spolupráci s výrobcem prémiové audio techniky Sennheiser.

7-     Hlavní pozornost je věnována bezpečnosti a komfortu díky široké škále vyspělých asistenčních systémů. Nová verze asistenta pro síťově propojenou jízdu zlepšuje funkci systému využíváním dat z cloudu - především na silnicích se špatným značením. K dispozici je také funkce automatizované změny jízdního pruhu, která zvyšuje úroveň komfortu při jízdě na dálnici. Výbava modelu CUPRA Tavascan zahrnuje rovněž vyspělé parkovací funkce včetně asistenta pro dálkově ovládané parkování, RPA (Remote Park Assist).

8-     Model CUPRA Tavascan, navržený a vyvinutý v Barceloně, bude vyráběn v Číně, v továrně An-chuej koncernu Volkswagen, která je nejmodernějším inovačním centrem pro elektromobilitu. Tavascan bude uveden na trh v roce 2024 s prodejním cílem více než 70 000 vozů ročně.

Úvod

Značka, která je nekonvenčním vyzývatelem, činí další krok na své elektrické cestě a představuje nový model CUPRA Tavascan. CUPRA Tavascan je jako první hrdina v nové éře značky nejen jejím prvním zcela elektrickým SUV kupé, ale také impulzem pro její nový designový styl, jímž se budou vyznačovat budoucí elektrifikované vozy v produktové řadě CUPRA.

CUPRA Tavascan doplňuje v nabídce model CUPRA Born a šest plug-in hybridních variant na základě modelů CUPRA Leon, CUPRA Leon Sportstourer a CUPRA Formentor, z nichž každý je k dispozici se dvěma verzemi plug-in hybridního pohonu. A po modelu CUPRA Tavascan, který bude uveden na trh v roce 2024, bude brzy následovat CUPRA Terramar, rovněž v roce 2024, a CUPRA UrbanRebel, městský elektromobil značky připravovaný pro rok 2025.

Model, zkonstruovaný na základě elektromobilové platformy MEB koncernu Volkswagen, bude k dispozici ve dvou výkonových verzích. Na vrcholu modelové řady bude stát verze VZ o výkonu 250 kW (340 k). Její hnací sílu bude na povrch vozovky přenášet systém pohonu všech kol. Spojení elektromotorů na přední a zadní nápravě zajistí zážitky z jízdy nejvyšší úrovně. K dispozici bude také varianta s pohonem zadních kol, který bude zajišťovat elektromotor o výkonu 210 kW (286 k) uložený na zadní nápravě. Sportovním výkonům těchto vozů se vyrovná jejich akumulátorová technologie, která nabízí dostatek uložené elektrické energie pro ujetí cca 550 km* na jedno nabití.

CUPRA Tavascan je ztělesněním touhy značky CUPRA dodávat zákazníkům automobily, které je radost řídit, ale současně přichází s novou, expresivní interpretací sportovních výkonů. Volitelné nastavení podvozku prostřednictvím systému DCC Sport, progresivní řízení a sportovní pneumatiky na 21" kovaných kolech z lehké slitiny zajistí řidiči spojení s vozovkou, které povede k jedinečným zážitkům z jízdy.

CUPRA Tavascan má vnější délku 4644 mm, šířku 1861 mm, výšku 1597 mm a rozvor náprav 2766 mm. Tyto vnější rozměry vyvažují požadavky na snadnou ovladatelnost i praktické využití vozu v každodenním provozu, zatímco tvarové řešení umocňuje atraktivitu nového modelu.

Vnější design

CUPRA Tavascan znamená pro značku CUPRA významný posun. Nejenže je prvním zcela elektrickým SUV kupé značky, ale také impulzem pro nový, ohromující designový styl, který bude přenesen na budoucí elektrifikované vozy v produktové řadě značky CUPRA.

Splněný sen: CUPRA Tavascan zůstává věrná studii představené na autosalonu IAA 2019 ve Frankfurtu nad Mohanem jako první krok v přenesení snu o zcela elektrickém SUV kupé na trh.

"CUPRA Tavascan přináší svým progresivním a emocionálním přístupem nekonvenční styl do segmentu SUV kupé," řekl Jorge Díez, šéfdesignér značky CUPRA. "Je novou interpretací elektrických sportovních výkonů, která je odvážná a organická a vychází ze silných linií a atletického a odhodlaného postoje."

Ikona pro novou éru: CUPRA je od začátku své existence značkou v roli vyzývatele a tato její úloha se zrcadlí také v designu jejího prvního zcela elektrického SUV kupé, které se vyznačuje jedinečným charakterem a ikonickým vzhledem.

Příď modelu CUPRA Tavascan reprezentuje novou generaci vozů agresivním vzhledem s nádechem tajemnosti a zajímavými detaily. Její dominantou jsou charakteristické trojité trojúhelníkové "oči" ve světlometech. Osvětlené trojúhelníky jsou doplněny vyspělými osvětlovacími funkcemi, například adaptivními světly Matrix LED. Tato technologie umožňuje realizovat zcela automatický systém osvětlení, který zabraňuje oslňování řidičů ostatních vozidel jedoucích jak stejným, tak i opačným směrem. Zcela elektrické SUV kupé je díky konceptu osvětlení CUPRA okamžitě rozpoznatelné. Jeho vzhled umocňuje osvětlené logo CUPRA - Tavascan je jedním z prvních sériově vyráběných modelů v Evropě se svítícím logem -, které svými výrazně skulpturálními povrchy hrdě zdobí kapotu.

Tvarové řešení přední partie modelu CUPRA Tavascan nejenže zaujme svým přitažlivým estetickým pojetím, ale také vylepšuje aerodynamiku, čímž přispívá k vrcholné úrovni provozních vlastností a sportovních výkonů.  

Linie ve spodní části vozu přecházejí do otvorů pro přívod vzduchu, čímž k celkovému designu přidávají praktický prvek. Odtud je vzduch přiváděn k chladičům, které zajišťují optimální provozní teplotu jednotlivých systémů zcela elektrického SUV kupé.

Inspirace ze závodních okruhů: Jakmile pohled sklouzne k bokům modelu CUPRA Tavascan, vystoupí do popředí jeho atletický charakter a sportovní proporce. Tento design umocňuje sportovní výkony a rychlost zcela elektrického SUV kupé. Působivého dojmu bylo dosaženo designovým stylem, který prodlužuje povrchové "svaly" tak, aby vytvářely klín spojující "žraločí nos" a záď s výklopným víkem.

Dalším zajímavým prvkem je motiv "přílby". Leskle černé střešní sloupky A v tomto případě tvoří vizuálně jednolitý přechod mezi čelním a bočními okny, čímž vzniká panoramatický efekt připomínající hledí přílby závodního jezdce. Tím je ještě více umocněno očekávání sportovních výkonů. Všechny uvedené koncepty byly inspirovány závodním vozem CUPRA Tavascan XE, který se účastní seriálu elektromobilových závodů Extreme E.

Design kol: Boční profil modelu CUPRA Tavascan završuje design kol. Nabídka 19", 20" a 21" broušených, kovaných kol z lehké slitiny umocňuje charakter zcela elektrického SUV kupé na silnici. Kola mají také praktické přínosy.

Aerodynamické tvary kol lépe usměrňují proudění vzduchu, čímž minimalizují turbulence a pomáhají maximalizovat hospodárnost modelu CUPRA Tavascan. Kombinace designu a techniky vládne také zadní partii vozidla.

Každý prvek se počítá: Design zádě modelu CUPRA Tavascan se zaměřuje na charakteristické tvary zadních sdružených svítilen navazujících na koncept osvětlení CUPRA. Hlavní roli hrají trojité trojúhelníkové grafické prvky společně s osvětleným logem značky CUPRA. Dokonce i v neosvětleném stavu jsou charakteristické prvky značky CUPRA jasně zřetelné: osobité a okamžitě rozpoznatelné.

Koncept osvětlení zvýrazňuje proporce zadní partie modelu CUPRA Tavascan a umocňuje dojem šířky a robustnosti. Progresivní a emocionální design tohoto SUV je díky tomu ještě působivější. Součástí tohoto designového pojetí je každý prvek, až po odrazová skla, která posilují vnímání šířky.

Spojením designových motivů a technických přístupů vzniká silný charakter a vyšší úroveň sportovních výkonů modelu CUPRA Tavascan. Obzvlášť patrné je to například na designu zadního difuzoru, který zvýrazňuje šířku vozu a současně zlepšuje jeho aerodynamické vlastnosti.

Osvětlení je klíčovou součástí vnějšího vzhledu modelu CUPRA Tavascan. Uvítací světla osvětlují povrch před dveřmi logem CUPRA. Kromě toho jsou elektroluminiscenční diody LED integrovány také do klik dveří. Nejenže se jedná o nový nápaditý prvek posilující charakter vozidla, ale také zvyšující jeho praktičnost, protože za tmy se kliky snadněji používají.

Nový charakter je umocněn paletou barev: Tavascan Blue, White Silver, Atacama Desert, Urano Grey, Hypernova Red a Century Bronze Matt*.

Vnitřní design

Výrazné linie exteriéru modelu CUPRA Tavascan pokračují i uvnitř vozu. Kombinací materiálových a technologických konceptů vznikl vnitřní prostor, který poskytuje dokonalou harmonii mezi orientací na řidiče a komfortem cestujících.

Centrální páteř: Klíčovým prvkem tohoto skutečně nekonvenčního designu je centrální páteř, strukturální centrální část, která je pilířem celého interiéru a pomáhá definovat charakter všech "plovoucích" prvků.

Páteř interiéru spojuje těleso konzoly s přístrojovou deskou modelu CUPRA Tavascan. Tento skulpturální, strukturální, architektonický prvek vytváří dojem lehkosti.

Zážitková sedadla: Tento dojem se v řidiči ještě utvrdí v sedadle za volantem CUPRA, což jsou první místa kontaktu řidiče se zcela elektrickým SUV kupé.

CUPRA Tavascan bude sériově vybavena sportovními, anatomicky tvarovanými sedadly. Později budou pro nový model k dispozici rovněž anatomicky tvarovaná sedadla CUP. Skulpturálně tvarovaná sedadla mají lehkou konstrukci, kterou umožnil nový koncept designu sedadel, aniž by se zhoršila opora těla. Eleganci sedadel umocňuje výběr barev: Soul Black, Dark Night nebo Enceladus Grey Metallic. Poslední uvedený odstín je vyhrazen pro vrcholnou verzi, anatomicky tvarovaná sedadla CUP.

Sedadla dodávají interiéru nezaměnitelný charakter výběrem trvale udržitelných materiálů: tkanin obsahujících až 90 % recyklovaného polyesteru nebo tkanin z mikrovláken s až 50% podílem recyklovaných mikrovláken. Síťová pletenina s 3D parametrickým vzorem dodává čalounění atraktivní vzhled s povrchem, který je příjemný na dotek, ale současně také pozvedává v interiéru atmosféru lehkosti.

Spojení digitálního a haptického designu: CUPRA Tavascan používá dokonalou kombinaci nejmodernější technologie a průkopnického stylu. "Plovoucí" centrální 15" displej informačního a zábavního systému - dosud největší v modelu CUPRA - je ústředním prvkem digitálního pojetí modelu CUPRA Tavascan zaměřeného na řidiče. CUPRA Tavascan má také nově navržené a vyvinuté uživatelské rozhraní, díky němuž je optimalizované ovládání informačního a zábavního systému ještě intuitivnější. Užší centrální výdechy ventilační soustavy ponechaly prostor pro přirozené umístění displeje, který doplňuje digitální panel sdružených přístrojů před volantem.

Osvětlení hraje významnou úlohu při vytváření příjemné atmosféry v interiéru modelu CUPRA Tavascan. Technologie LED nalézá uplatnění v celém interiéru - včetně výplní dveří vpředu i vzadu. Emocionální dekorační osvětlení přitom zvýrazňuje "plovoucí" prvky interiéru, jakými jsou například elegantní přístrojová deska a skulpturální středová konzola. Designéři nezapomněli ani na funkčnost a komunikaci s cestujícími.

Osvětlení - od jednoduchých bodových svítilen přes dekorační osvětlení pečlivě umístěné v držácích nápojů až po spodní osvětlení různých prvků, například výplní dveří vpředu i vzadu, nebo osvětlení bočních prahů - spoluutváří charakter zcela elektrického SUV kupé, na jehož cestující čeká uvnitř rafinovaně dramatická atmosféra.

Atmosféru značky CUPRA v interiéru umocňují ozdobné prvky z mědi, zatímco kontrast do vnitřního prostoru vnášejí kombinace černé barvy Soul Black s odstínem Deep Plum nebo Dark Ice Metal na výplních dveří, centrální páteři a ostatních částech.

Prostor vpředu i vzadu je optimalizován, aby všichni mohli cestovat v dokonalém komfortu. Díky chytrým odkládacím prostorům budou mít také dostatek příležitostí k odložení všech životně potřebných věcí. A na každodenní funkčnost je pamatováno i v zavazadlovém prostoru - elektricky ovládané zadní výklopné víko lze otvírat virtuálním pedálem, čímž se zpřístupní prostor o objemu 540 litrů.

Pohon

Pohon modelu CUPRA Tavascan je koncipován tak, aby si řidič mohl užívat co nejpodmanivější jízdu. Díky platformě MEB koncernu Volkswagen zahrnuje vyspělé elektrické systémy, které jsou zárukou jedinečných zážitků.

CUPRA Tavascan VZ: Nejlépe tuto skutečnost dokládá vrcholná verze CUPRA Tavascan VZ. Její uspořádání se dvěma elektromotory (elektromotor vzadu: 210 kW; elektromotor vpředu: 80 kW) poskytuje ještě větší dynamiku. Až 30 % celkové hnací síly může být přenášeno předními koly, pokud je zapotřebí větší trakce. Celkový nejvyšší výkon je pozoruhodných 250 kW (340 k) a maximum točivého momentu 545 N.m (elektromotor vzadu), resp. 134 N.m (elektromotor vpředu). Řidičské zážitky umocňuje volič jízdních režimů CUPRA s mody Range, Comfort, Performance, CUPRA, Individual a Traction (pro verzi s pohonem všech kol).

Systém pohonu všech kol používá synchronní elektromotor s permanentními magnety, který dosahuje nejvyšších otáček více než 13 000 min-1 a je uložen nad zadní nápravou před středy kol. Točivý moment je přenášen jednostupňovou převodovkou s diferenciálem, což zajišťuje hladký a konzistentní tok hnací síly, který je pro značku CUPRA typický.

Zadnímu elektromotoru pomáhá vpředu uložený elektromotor, pokud palubní řídicí jednotka detekuje potřebu přenášet točivý moment také na přední kola.

Rotor asynchronního elektromotoru vpředu je ve vypnutém stavu unášen jen s minimálními ztrátami. Koaxiálně uložená přední poháněcí jednotka má nízkou hmotnost, pouhých 60 kg. Vzhledem k tomu, že se jedná o elektromobil, není nutné mechanické propojení obou náprav, například tradičním spojovacím hřídelem, spojkou nebo diferenciálem. Systém je díky tomu rychlý a hospodárný.

Oba elektromotory reagují okamžitě a zatížení regulují rychle a efektivně. Elektromotory dostávají nové pokyny od příslušné výkonové elektroniky každou milisekundu. Změny v přenosu točivého momentu na jednotlivá kola probíhají hladce a pro cestující jsou nezaznamenatelné.

Schopnost variabilně přenášet točivý moment na všechna kola nejenže zvyšuje trakci a bezpečnost, ale také zintenzivňuje akceleraci. Z klidu dokáže CUPRA Tavascan VZ dosáhnout rychlosti 50 km/h za pouhých 2,4 sekundy (zrychlení z 0 na 100 km/h trvá pouhých 5,6 sekundy).

Stupeň výbavy Endurance: Sportovní výkony nejsou vyhrazeny pouze edici CUPRA Tavascan VZ, ale jsou klíčovým aspektem také verze Endurance.

Endurance využívá přednosti stejné technologie vzadu uloženého elektromotoru, který poskytuje nejvyšší výkon, resp. točivý moment 210 kW (286 k), resp. 545 N.m a pohání zadní kola.

Vyspělá akumulátorová technologie: Základem modelu Tavascan je sada akumulátorů složená z kapalinou chlazených modulů prizmatických lithium-iontových akumulátorových článků uložených v hliníkové konstrukci, která je součástí skeletu karoserie vozidla, takže zvyšuje jeho tuhost a svou nízkou polohou mezi nápravami snižuje těžiště. Tato konstrukce modelu CUPRA Tavascan nabízí nejlepší rovnováhu mezi požadavkem na nízké těžiště a minimalizaci dopadů hmotnosti akumulátorové baterie. Systém je tak využit k rozšíření dynamických schopností vozidla.

Sada akumulátorů s využitelnou kapacitou 77 kWh ve verzi Endurance s pohonem zadních kol umožňuje dojezd cca 550 km* v oficiálním zkušebním cyklu podle metodiky WLTP. Nejvyšší specifikace, CUPRA Tavascan VZ se dvěma elektromotory a pohonem všech kol, používá rovněž akumulátorovou baterii s využitelnou kapacitou 77 kWh a nabízí dojezd cca 520 km*.

Hospodárnost systému pohonu zvyšuje palubní systém řízení provozní teploty, který udržuje za všech okolností optimální teplotu sady akumulátorů. Součástí akumulátorové baterie je základní deska s vloženými chladicími kanály, které jsou napojeny na okruh kapalinové chladicí soustavy.

Ještě vyšší hospodárnost: Elektrifikace přináší i další výhody. Elektromotor po uvolnění pedálu plynu funguje jako generátor, který posílá energii zpět do akumulátorové baterie (s vyšší intenzitou k tomu dochází v režimu "B", s nižší v režimu "D") pro pozdější využití k pohonu. Díky tomu se také minimalizuje opotřebení brzd. Úroveň rekuperace kinetické energie lze navíc regulovat páčkami rekuperačního systému na volantu. Řidič má na výběr 4 různé úrovně.

CUPRA Tavascan může být na přání vybavena tepelným čerpadlem. Tato technologie zajišťuje hospodárnější vyhřívání interiéru. To je přínosné především za chladného počasí.

"CUPRA Tavascan vychází ze zdokonalené technologie elektrického pohonu použité v prvním elektromobilu společnosti, CUPRA Born. Výsledkem je strhující jízda, ať se jedná o verzi s pohonem všech nebo zadních kol," řekl Werner Tietz, člen představenstva odpovědný za výzkum a vývoj značky CUPRA. "První zcela elektrické SUV kupé značky CUPRA nabízí jedinečné zážitky z jízdy a do kategorie elektromobilů přináší nové pojetí sportovnosti."

Nabíjecí výkony: CUPRA Tavascan nabízí také různé možnosti pro komfortní nabíjení.

Druhý elektromobil v produktové řadě značky CUPRA umožňuje doplnit dostatek elektrické energie k prodloužení dojezdu o 100 km za pouhých 7 minut. A pokud poklesne stav nabití na pouhých 10 %, lze sadu akumulátorů nabít na 80 % za necelou půlhodinu při použití nabíjecí přípojky s výkonem minimálně 135 kW.

CUPRA Tavascan se dokáže přizpůsobit nabíjení doma i na cestách. Vůz lze připojit k nabíječce se střídavým i stejnosměrným proudem. Nabíjení je díky tomu snadné a bezproblémové.

CUPRA dodává zákazníkům řešení pro domácí nabíjení, která jsou přizpůsobena jejich podmínkám, aby bylo doplňování elektrické energie maximálně usnadněno. CUPRA nabízí široký výběr možností pro nabíjení. Zákazníci si mohou nechat nainstalovat mimo jiné specifickou nástěnnou nabíječku CUPRA: CUPRA Charger (nabíječka je po instalaci a připojení k síti ihned připravena k použití), CUPRA Charger Connect (nabízí připojení Wi-Fi) nebo CUPRA Charger Pro (nabízí připojení 4G a Wi-Fi). Tím získají naprostou kontrolu nad způsobem i časovým harmonogramem nabíjení sady akumulátorů vozu CUPRA Tavascan.

A ještě vyšší úroveň kontroly nabízí aplikace CUPRA Easy Charging App, která ovládá vše, co souvisí s nabíjením. Bez ohledu na dostupnou nabíjecí infrastrukturu ji má uživatel vždy v dosahu prstů, jimiž může jednotlivé funkce snadno ovládat. Vůz tak bude vždy připraven na další jízdu.

Podvozek

Elektrifikace a sportovní výkony jsou dokonalou kombinací, kterou značka, jež je nekonvenčním vyzývatelem, posouvá v modelu CUPRA Tavascan na ještě vyšší úroveň.

Základem konstrukce je modulární platforma MEB koncernu Volkswagen pro elektromobily, která byla koncipována tak, aby měli inženýři optimální výchozí bod pro konstrukci vozidla, jež bude nabízet nejlepší možné jízdní vlastnosti. A k tomu tuto platformu využil i tým z Barcelony (Martorell), který vyvinul model CUPRA Tavascan.

Stavební kameny úspěchu: Robustní podvozek používá jako základ pro vysokou úroveň jízdních vlastností důvěrně známé technologie. Zavěšení kol na vzpěrách MacPherson vpředu a vyspělé víceprvkové konstrukci vzadu bylo vyladěno tak, aby řidič modelu Tavascan dostával při řízení plynulou a intuitivní zpětnou vazbu jak při rychlé jízdě na dálnici, tak na techničtějších úsecích silnic nižších tříd.

Sada akumulátorů je uložena uprostřed mezi oběma nápravami, což umožnilo dosáhnout u modelu CUPRA Tavascan téměř rovnovážné rozložení hmotnosti (49:51 %). Nízká poloha akumulátorové baterie navíc snižuje těžiště, což zvyšuje agilitu.

Progresivní řízení modelu CUPRA Tavascan ve spojení s optimalizovanou charakteristikou brzdového pedálu poskytuje řidiči naprostou kontrolu nad vozem. SUV kupé jede díky tomu suverénně v jakýchkoli podmínkách.

Adaptace na řidiče: Dalším významným systémem je ESC - které lze nakonfigurovat do sportovního nastavení (ESC OFF) - spolu s nastavitelným podvozkem díky systému Dynamic Chassis Control (DCC) Sport. CUPRA Tavascan je díky tomu SUV kupé, které se dokáže přizpůsobovat jízdnímu stylu řidiče při jakékoli jízdě.

Vynikajících jízdních vlastností nebylo dosaženo pouze prostřednictvím vyspělých podvozkových a poháněcích systémů. Skvělý kontakt s vozovkou řidiči poskytují také kola modelu CUPRA Tavascan. SUV kupé nabízí široký výběr 19", 20" a 21" kol, která řidiči zprostředkovávají maximální možnou zpětnou vazbu o dění mezi pneumatikami a vozovkou. Varianty s 21" kovanými koly z lehké slitiny jsou navíc vybaveny sportovními pneumatikami s šířkou 255 mm vpředu i vzadu (19" kola: 235 mm vpředu, 255 mm vzadu).

CUPRA Tavascan vyvažuje své dynamické schopnosti praktičností, jak naznačují vnější rozměry vozu s vnější délkou 4644 mm, šířkou 1861 mm, výškou 1597 mm a rozvorem náprav 2766 mm.

 

Konektivita

CUPRA Tavascan se hladce zapojí do digitálního života uživatele. Jako stěžejní součást digitálního ekosystému s vyspělými řešeními v oblastech informačních a zábavních systémů a konektivity zajistí zákazníkům nepřetržité spojení s okolním světem.

Konektivita modelu CUPRA Tavascan je výsledkem propojení světů spotřební a automobilové elektroniky a během vývoje byla podrobena přísným a rozsáhlým testům. Inženýři také zohlednili zvyky, touhy a požadavky zákazníků. Výsledkem jsou funkce, které zásadním způsobem usnadňují každodenní život a obohacují zážitky z jízdy, aniž by odvracely pozornost řidiče od řízení.

Poutavá a individualizovaná digitalizace: CUPRA Tavascan otvírá brány k nové generaci uživatelských zážitků založených na ještě snadnějším, intuitivním a v širokém rozsahu nastavitelném ovládání, a to díky novému uživatelskému rozhraní. Jeho základem je 15" displej na středové konzole - dosud největší v modelu značky CUPRA -, který poskytuje řidiči a ostatním cestujícím dokonalý přehled. Displej nabízí přístup ke všem požadovaným funkcím a umožňuje řidiči získávat informace, které jsou pro něj nejdůležitější.

 

Displej kombinuje výhody hlasového a dotykového ovládání s osvětlenou dotykovou lištou v retro stylu pro nastavování klimatizace interiéru a hlasitosti audiosystému. Informační a zábavní systém si může každý přizpůsobit svým individuálním potřebám prostřednictvím až tří konfigurovatelných ovládacích prvků.

 

Po prvním zapnutí nabízí na první pohled přehledné a srozumitelné uspořádání hlavní uživatelské plochy všechny důležité funkce. Pro přístup ke klíčovým funkcím stačí jedno kliknutí bez rozptylování pozornosti. Horní zóna displeje poskytuje přímý přístup do hlavních menu, což zjednodušuje ovládání.

 

Individuálně nastavitelné ovládací prvky jsou svým diagonálním stylem zaměřeny na řidiče a výběr dvou rozměrů umožňuje přiřadit některým informacím vyšší prioritu. Pro další zjednodušení poskytují dvě řady ovládacích prvků přímý přístup k hlavním funkcím vozu.

 

CUPRA Tavascan zahrnuje také systém Wireless Full Link, který přináší do interiéru uživatelská rozhraní Apple CarPlay i Android Auto.

 

Podmanivý zvuk: Nový audiosystém modelu CUPRA Tavascan nově definuje kvalitu reprodukce zvuku, ať se jedná o hudbu, podcasty, nebo telefonní hovory. Systém s 12 reproduktory byl vyvinut ve spolupráci s prémiovým výrobcem Sennheiser, který je jako specialista na hi-fi systémy lídrem ve svém segmentu. Tavascan je prvním modelem značky CUPRA vybaveným audiosystémem kategorie hi-fi. CUPRA tak dosahuje dalšího pokroku z hlediska vnímání vysoké kvality zákazníkem, protože kvalita zvuku a integrace celého systému do interiéru zaručuje podmanivý poslech a přináší jedinečné zvukové zážitky pro řidiče i jeho spolucestující.

A ve vozidle, které klade interakci s řidičem nade vše, je velký centrální displej doplněn 5,3" digitálním panelem sdružených přístrojů, který přidává další zážitky zaměřené na řidiče. CUPRA Tavascan se tak odlišuje i svou schopností zobrazovat klíčové informace tak, aby je měl řidič přímo na očích.

 

Jasné a stručné informace pro řidiče: Průhledový displej s rozšířenou realitou promítá informace na čelní okno. Řidič tak může přímo v reálném světě sledovat ukazatele asistenčních funkcí, rychlost jízdy a pokyny navigačního systému. Získává tím ještě větší přehled, aniž by docházelo k rozptylování jeho pozornosti.


Síťově propojené služby: Digitální charakter modelu CUPRA Tavascan umocňuje CUPRA CONNECT a CUPRA App.

 

Zákazníci mají po převzetí vozidla tři roky bezplatného přístupu k on-line službám. On-line dopravní informace, on-line výpočet trasy, dynamické zobrazování zajímavých cílů - to vše je na dosah prstů.

 

A s aplikací My CUPRA App budou mít zákazníci svůj vůz zcela pod kontrolou. Jejím prostřednictvím mohou mimo jiné ovládat na dálku klimatizaci, řídit nabíjení akumulátorové baterie nebo vůz na dálku uzamknout či odemknout.

 

Digitalizace v modelu CUPRA Tavascan rozhodně není samoúčelná. Například integrovaná karta SIM zvyšuje bezpečnost, protože uživatelům zprostředkovává výhody služby eCall. Dojde-li k nehodě, může vozidlo přímo přivolat záchranné služby, a to buď manuálně, nebo automaticky. A v nejhorší variantě odešle vozidlo důležité informace včetně polohy vozu, druhu motoru a počtu cestujících, což záchranářům usnadní poskytnutí pomoci.

 

Bezpečnost a komfort

CUPRA Tavascan je také bezpečným vozem pro každodenní provoz, který pomáhá snižovat zatížení řidiče stresem a minimalizovat riziko dopravní nehody.

Stres při každodenním řízení minimalizují také palubní technologie, které umožňují například částečně automatizovanou jízdu.

Soubor vyspělých palubních asistenčních systémů zahrnuje prediktivní adaptivní tempomat, rozpoznávání dopravních značek, inteligentní přizpůsobování rychlosti jízdy, asistenta pro změnu jízdního pruhu (Side Assist), asistenta pro jízdu v jízdním pruhu (Lane Assist), asistenta pro bezpečné vystupování (Exit Warning a Exit Assist), rozpoznávání únavy řidiče a chytrý zadní kamerový systém (Rear View eSmart Camera). Jeho součástí jsou také vyspělé aktivní bezpečnostní funkce, například Front Assist s asistentem pro vyhýbací manévr a asistentem pro odbočování, který zabrání nehodě v nouzových situacích, nebo alespoň zmírní její následky, díky sledování ostatních účastníků silničního provozu, jakými jsou kromě vozidel také chodci a cyklisté.

Nový systém Car2X umožňuje komunikaci s ostatními vozidly a sdílení informací o vozidlech záchranných služeb, porouchaných vozidlech, nehodách atd. Řidič se tak s předstihem může připravit, čímž se zabrání vzniku kritických situací.

Kompletní škála asistenčních systémů poskytuje řidiči cenné informace a díky systému průhledového displeje s rozšířenou realitou jsou všechny důležité informace přítomny v zorném poli řidiče, aby nedocházelo k odvracení jeho pozornosti.

Palubní systémy používají data dodávaná řadou integrovaných senzorů (radarovými a ultrazvukovými čidly, kamerami) a informace z vnějších zdrojů a na jejich základě sestavují obraz okolí vozidla a detekují případná nebezpečí.

Nový síťově propojený Travel Assist: Pokud to dopravní situace umožňuje, spolupracuje technologie Travel Assist s adaptivním tempomatem a svou činnost optimalizuje na základě informací získávaných z cloudu. Díky souhrnu informací udržuje systém vozidlo uprostřed jízdního pruhu a v zatáčkách přizpůsobuje rychlost jízdy. Nová generace této technologie nabízí také asistovanou změnu jízdního pruhu na dálnicích.

360º výhled: Systémy Side a Exit Assist ve výbavě modelu CUPRA Tavascan poskytují vizuální a zvuková upozornění na dění v zónách mimo zorné pole. Exit Warning řidiče nebo cestující modelu CUPRA Tavascan před vystupováním ze zaparkovaného vozu akusticky upozorňuje na přibližující se vozidla nebo cyklisty.

Systém Emergency Assist zcela elektrického SUV kupé: Asistent pro stav nouze (Emergency Assist) sleduje, zda se řidič soustředí na řízení a nedochází k rozptylování jeho pozornosti. V případě potřeby upozorní řidiče vizuálními a akustickými signály, aby se věnoval řízení. Pokud řidič nereaguje, aktivuje systém několik krátkých brzdných impulzů. Jestliže ani tento krok nevede k žádné změně, začne vozidlo brzdit až do úplného zastavení a aktivuje výstražná světla. Stojící vůz může přímo kontaktovat záchranné služby prostřednictvím systému eCall.

Asistované parkování nyní umožňuje realizovat parkovací manévry na dálku pomocí chytrého telefonu. Další parkovací funkcí modelu CUPRA Tavascan je nacvičené parkování. Vůz převezme od řidiče řízení 50 metrů před parkovacím místem, které bylo uloženo do paměti.

* Model CUPRA Tavascan se v současnosti neprodává a nebyl dosud homologován. Uvedené technické údaje jsou pouze předběžné a mohou se změnit. Údaje o výkonu a zrychlení vozidla závisejí vždy na stavu nabití sady akumulátorů a její provozní teplotě. Fotografie slouží pouze k ilustrativním a informačním účelům a nemusejí být ve shodě se sériově vyráběnými vozy.

Dojezd elektromobilu na jedno nabití se mění v závislosti na řadě faktorů, mezi něž patří topografie trasy, povětrnostní podmínky, zatížení vozidla (cestující + zavazadla), stáří a stav akumulátorové baterie, zvolená výbava na přání (kola, pneumatiky atd.), používání doplňkových spotřebičů (například vyhřívání, klimatizace nebo vyhřívání sedadel) a jízdní styl řidiče. Uváděné údaje o dojezdu jsou předběžné a byly zjištěny v souladu s metodikou WLTP, která stanovuje pro všechny výrobce jednotné podmínky pro testy, aby byly údaje zjištěné podle této metodiky vzájemně porovnatelné mezi všemi vozidly.

*Barva Century Bronze Matt bude dostupná v pozdější fázi životního cyklu modelu Tavascan.

CUPRA je nekonvenční značka, která kombinuje emoce, elektrifikaci a sportovní výkony, aby z Barcelony inspirovala svět. Značka CUPRA, založená v roce 2018, má vlastní sídlo spolu s oddělením pro výrobu závodních vozů v Martorellu (Barcelona) a síť specializovaných dealerství na celém světě.

Značka CUPRA udržela v roce 2021 vzestupný trend prodeje, jehož celkový objem ztrojnásobila na 80 000 dodaných vozů. K pozoruhodnému výsledku významně přispěl úspěch modelu CUPRA Formentor. CUPRA dokazuje, že elektrifikace a sportovní vlastnosti se vzájemně dokonale doplňují. V roce 2022 značka CUPRA rozšířila modelovou řadu CUPRA Born, první 100% elektromobil značky, o varianty s různými kapacitami akumulátorové baterie a také o ještě výkonnější verzi e-Boost. Představena byla rovněž exkluzivní, limitovaná edice modelu CUPRA Formentor VZ5. CUPRA Tavascan, druhý výhradně elektricky poháněný model značky, bude uveden na trh v roce 2024. To samé platí pro model CUPRA Terramar, elektrifikované sportovní SUV, které připomíná závodní okruh Terramar, kde začala historie značky CUPRA. V roce 2025 bude následovat první městský elektromobil značky, inspirovaný koncepčním vozem CUPRA UrbanRebel.

Značka CUPRA je oficiálním automobilovým partnerem fotbalového klubu FC Barcelona, kterému zajišťuje jeho mobilitu, prémiovým sponzorem globálního seriálu padelových turnajů World Padel Tour a oficiálním sponzorem klubu Finetwork KOI, který se účastní elektronických sportů. Spolupráce se značkami, jakými jsou Primavera Sound nebo De Antonio Yachts, vytváří lifestylový svět značky CUPRA. Kmen CUPRA je tvořen týmem ambasadorů, kteří chtějí být hnací sílou změny. Mezi jeho členy patří mimo jiné pouliční umělec TV Boy, držitelé zlatých olympijských medailí Adam Peaty, Melvin Richardson a Saúl Craviotto, německý fotbalový brankář Marc ter Stegen a fotbalistka Alexia Putellasová, která získala ocenění Ženský zlatý míč a Best FIFA Award.

Porsche Česká republika je největším importérem osobních a užitkových vozidel do České republiky. Na českém trhu zastupuje značky Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy, včetně programu prodeje prověřených použitých vozů Das WeltAuto. S projektem nabíjecí infrastruktury MOON společnost vstoupila v roce 2020 do nové éry trvale udržitelné osobní mobility založené na elektrických pohonech a digitalizaci.